Z Twittera. Niedzielski: "Będę czekał na Pana w poniedziałek". Szaraniec: "Proponuję środę"

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia   • 04 września 2021 17:57

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił przewodniczącego Porozumienia Rezydentów Wojciecha Szarańca na spotkanie w poniedziałek, 6 września o godz. 9:00. Szef PR zaproponował środę. Panowie umawiają się przez Twittera.

Z Twittera. Niedzielski: "Będę czekał na Pana w poniedziałek". Szaraniec: "Proponuję środę"
Minister zdrowia i szef Porozumienia Rezydentów na razie rozmawiają na Twitterze FOT. PAP/Tytus Żmijewski
  • Od dwóch dni minister zdrowia i przewodniczący Porozumienia Rezydentów próbują ustalić termin spotkania, korzystając z mediów, także społecznościowych
  • Niewykluczone, że do takiego spotkania dojdzie 8 września w Karpaczu
  • Spotkanie dotyczyć ma zapowiadanego na 11 września protestu pracowników ochrony zdrowia w Warszawie

Jak minister z rezydentem umawiają się na Twitterze

- Zaprosiłem szefa Porozumienia Rezydentów do siebie, odmówił mi. Ale to zaproszenie jest otwarte - powiedział w piątek wieczorem, 3 września w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Niestety, nie dostałem żadnego zaproszenia!” - zareagował na Twitterze nowy przewodniczący Porozumienia Rezydentów Wojciech Szaraniec.

„Rozmawiał z Panem dyrektor Departamentu Lecznictwa i zapraszał w moim imieniu na spotkanie. Nie rozumiem tej reakcji. Zapraszam w poniedziałek na g. 9:00 do M ‪@MZ_GOV_PL - odpisał Szarańcowi w mediach społecznościowych minister Adama Niedzielski.

Dalszy ciąg ustalania terminu oraz charakteru spotkania nastąpił w sobotę, 4 września.

„Szanowny Panie Ministrze ‪@a_niedzielski. Bardzo chętnie spotkam się z Panem, ale nie wyobrażam sobie tego spotkania bez przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych skupionych wokół Komitetu protestacyjno-strajkowego. Proponuję wspólną, rzeczową rozmowę z Panem Premierem ‪@MorawieckiM i Panem Ministrem ‪@a_niedzielski w środę 08.09.2021 podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Pozdrawiam” - napisał Wojciech Szaraniec. Oczywiście na Twitterze.

„Niezależnie od możliwości porozmawiania w szerszym gronie w środę będę czekał na Pana w poniedziałek o 9:00. Pozdrawiam” - odpowiedział na Twitterze minister Niedzielski.

Temat spotkania: protest pracowników medycznych

Spotkanie ministra zdrowia z szefem Porozumienia Rezydentów oraz, być może, innymi przedstawicielami Komitetu Protestacyjno-Strajkowego dotyczyć ma zapowiadanego na 11 września protestu pracowników medycznych w Warszawie, którego współorganizatorem jest Porozumienie Rezydentów.

Jaka będzie skala manifestacji? Szef Porozumienia Rezydentów szacuje, że może w niej wziąć udział nawet kilkanaście tysięcy osób. W rozmowie z Rynkiem Zdrowia Wojciech Szaraniec zapowiedział, że po 11 września komitet protestacyjny może przekształcić się w sformalizowany ruch przedstawicieli całego środowiska medycznego, który podejmie dalsze działania dla poprawy sytuacji w ochronie zdrowia.

Czytaj też: Protest medyków. W poniedziałek będzie spotkanie w MZ z organizatorami manifestacji 11 września?

Białe miasteczko bis

W proteście 11 września w wezmą udział przedstawiciele różnych zawodów medycznych, w tym lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności, a także ratownicy medyczni. Manifestacja wystartuje w samo południe i potrwa około pięć godzin. Jednak, jak zapowiadają medycy, na demonstracji protest się nie zakończy. W planach jest również „białe miasteczko”, podobne do tego z 2007 roku, ale w większej skali.

- Zaraz po demonstracji rozstawiamy namioty we wkrótce ujawnionej lokalizacji i zajmujemy ją, wzorem pielęgniarek z 2007 roku - zapowiada Porozumienie Rezydentów. W „białym miasteczku” będą się odbywały m.in. codzienne konferencje prasowe.

Protestujący domagają się pilnego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim oraz realizacji pięciu kluczowych postulatów, między innymi: znacznie szybszego niż planuje rząd wzrostu nakładów na system opieki zdrowotnej (do wysokości nie 7%, ale 8% PKB) oraz zwiększenia wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej.

Czytaj też: Strajk w ochronie zdrowia. Będzie nowe "białe miasteczko". Pierwsze zrobiły pielęgniarki 14 lat temu

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum