XVIII Forum Rynku Zdrowia. Poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2022

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia24 października 2022 20:05

24 października, podczas wieczornej gali wieńczącej pierwszy dzień XVIII Forum Rynku Zdrowia poznaliśmy Laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2022 - corocznych wyróżnień przyznawanych przez magazyn i portal Rynek Zdrowia.

 • Redakcja portalu i magazynu Rynek Zdrowia już po raz szesnasty przyznała Portrety Polskiej Medycyny. Uroczystość odbyła się w trakcie gali wieńczącej pierwszy dzień XVIII Forum Rynku Zdrowia w hotelu Sheraton w Warszawie
 • Wśród dotychczasowych laureatów Portretów Polskiej Medycyny znaleźli się między innymi wybitni lekarze, znakomici menedżerowie ochrony zdrowia, postacie, które w szczególny sposób przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej
 • W tym roku po raz pierwszy laureatów wybrała Kapituła, która składała się z 29 osób: zwycięzców nagradzanych Portretami Polskiej Medycyny z poprzednich lat, przedstawicieli różnych sektorów ochrony zdrowia oraz przedstawiciele redakcji Rynku Zdrowia

XVIII Forum Rynku Zdrowia. Portrety Polskiej Medycyny 2022

W ten sposób redakcja wraz z wydawcą magazynu i portalu Rynek Zdrowia pragną nie tylko podsumować 12 miesięcy, które minęły od poprzedniej edycji Forum Rynku Zdrowia, ale także uhonorować osoby i instytucje, które odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi, rozwoju terapii oraz poprawiania stanu zdrowia naszego społeczeństwa.

Nagrody Portrety Polskiej Medycyny 2022 przyznaliśmy w następujących kategoriach:

 • Menedżer Rynku Zdrowia
 • Lekarz Rynku Zdrowia
 • Wydarzenie Rynku Zdrowia

Portret Polskiej Medycyny w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia

 • III miejsce: Barbara Stawarz, Dyrektor Naczelna Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu

Pani Barbara Stawarz, dyrektor naczelna szpitala wojewódzkiego w Przemyślu organizowała i koordynowała w tym przygranicznym mieście pomoc medyczną dla fali uchodźców z Ukrainy w pierwszych dniach wojny. Pomimo kryzysowej sytuacji wszystkie osoby wymagające interwencji medycznej w warunkach szpitalnych zostały zaopatrzone.

W pierwszym miesiącu wojny szpital wojewódzki w Przemyślu objął opieką medyczną ponad pół tysiąca uchodźców, w tym dzieci. Nadzwyczajne warunki pracy nie wpłynęły na dostępność świadczeń realizowanych w szpitalu.

 • II miejsce: Artur Prusaczyk, Wiceprezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach 

Pan Artur Prusaczyk, Wiceprezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach z niezwykłą zawodową pasją wprowadza badania przesiewowe w kierunku chorób nowotworowych.

Centrum uzyskuje bardzo wysoką skuteczność w zakresie zgłaszalności pacjentek na badania. W 2021 roku na zaproszenie na mammografię w programach ogólnopolskich odpowiedziało pozytywnie ok. 35 proc. pań, na cytologię - niespełna 13 proc.

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Siedlcach osiąga wyniki na poziomie 60-85 proc., czyli porównywalne z tymi uzyskiwanymi w Danii i Szwecji.

 • I miejsce: dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

Pani Profesor Agnieszka Mastalerz-Migas, jako konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej posiada nieprzeciętną zdolność integrowania środowiska podstawowej opieki zdrowotnej wokół idei upowszechnienia koordynowanej opieki w POZ.

Profesor, jako przewodnicząca Zespołu ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej doprowadziła do wypracowania wdrażanych nowych zasad funkcjonowania POZ.

Także obecnie, konsekwentnie prowadzi dialog ze wszystkimi interesariuszami, podkreślając, że tylko wspólnym wysiłkiem całego środowiska i Ministerstwa Zdrowia możliwe są zmiany usprawniające opiekę lekarzy rodzinnych nad pacjentem.

Portret Polskiej Medycyny w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia

 • III miejsce: Zespół kardiochirurgów z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przeprowadzili udaną operację u 5-letniego chłopca z raną serca. Serce dziecka przedziurawił niewielki, niewidoczny po zranieniu kawałek drutu. Przeszedł przez śródpiersie, przebił lewą komorę serca i zatrzymał się na przeponie.

Kardiochirurdzy skromnie twierdzą, że operacja nie była zbyt skomplikowana, a chłopiec miał dużo szczęścia.

Akcja ratowania życia chłopca przewożonego ze szpitala powiatowego jest przykładem bardzo dobrej współpracy jednostek ochrony zdrowia.

 • II miejsce: Zespół transplantologów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

W maju, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zespół lekarzy z kilku klinik przeprowadził pierwszą w kraju jednoczasową retransplantację serca i transplantację nerki.

Zakończona sukcesem operacja stała się kolejnym kamieniem milowym w rozwoju polskiej transplantologii. To modelowy przykład interdyscyplinarnej współpracy lekarzy wielu specjalności możliwej w szpitalu klinicznym.

54-letnia pacjentka w sierpniu została wypisana ze szpitala.

 • I miejsce: Prof. Bartosz Karaszewski, Kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego

Pan Profesor Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego doprowadził do opracowania pionierskiej metody terapeutycznej leczenia udarów mózgu u pacjentów przyjmujących doustne antykoagulanty.

Z powodu stosowania antykoagulantów dotąd nie można było przeprowadzić leczenia udrażniającego naczynie.

U pierwszego pacjenta na świecie leczonego według schematu zaproponowanego przez zespół Profesora uzyskano ustąpienie wszystkich objawów ostrego niedokrwiennego udaru mózgu.

Portret Polskiej Medycyny w kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia

 • III miejsce: Uruchomienie programu pilotażowego KOS-BAR 

Pierwszy w Polsce kompleksowy program diagnostyki i leczenia, który oparty jest na płaceniu za efekty terapeutyczne.

Pilotaż KOS-BAR umożliwił objęcie w całym kraju kompleksową opieką specjalistyczną chorych na otyłość olbrzymią poddawanych operacji bariatrycznej.

Chorzy objęci programem KOS-BAR mają zapewnione w ramach programu wielospecjalistyczne przygotowanie do leczenia chirurgicznego, wielospecjalistyczną opiekę pooperacyjną, a także rehabilitację leczniczą w okresie poprzedzającym operację oraz po jej przeprowadzeniu.

 • II miejsce: Wdrożenie i przeprowadzanie w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie unikatowych operacji ortopedycznych u dzieci chorych onkologicznie

W Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie przy współpracy z chirurgami z Narodowego Instytutu Onkologii Oddział w Gliwicach przeprowadzone zostały unikatowe zabiegi u dzieci z pierwotnymi nowotworami kości.

Wykonywane operacje łączą nowoczesne metody rekonstrukcyjne polegające na zastosowaniu endoprotez powstających w technice 3D wraz z przeszczepem unaczynionych kości.

Dzięki takim metodom dzieci zachowują sprawność, możliwe jest też uniknięcie powikłań po zabiegach koniecznych w przyszłości.

 • I miejsce: Wprowadzenie programu przesiewowego dla noworodków i refundacja leczenia w rdzeniowym zaniku mięśni (SMA)

Refundacja leczenia w rdzeniowym zaniku mięśni (SMA) to odważna decyzja Ministerstwa Zdrowia.

Polska dołączyła do grona nielicznych krajów, w których mając na uwadze los dzieci, zdecydowano o refundowaniu w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni leku uznawanego za jeden z najdroższych leków świata.

Dzięki ogólnopolskiemu programowi przesiewowemu każdy noworodek po wykryciu SMA może otrzymać skuteczne leczenie.

Refundacja kilku innowacyjnych leków umożliwia skuteczną terapię w chorobie, która dotąd była uznawana za prowadzącą nieuchronnie do zgonu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum