XI Krajowy Zjazd Lekarzy: lekarze kontra minister zdrowia. Czy jest szansa na konstruktywny dialog?

Autor: Anna Kaczmarek, PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2012 23:52

Pierwszy dzień Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Lekarzy zdominowała dyskusja na temat obecnej sytuacji w ochronie zdrowia, a dokładnie na temat wszystkiego co działo i dzieje się wokół ustawy refundacyjnej. Na zjeździe pojawił się minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, jednak nie został ciepło przyjęty przez delegatów, gwizdy i buczenie towarzyszyły jego wystąpieniu. Minister mówił, że jest otwarty na dialog z lekarzami i zapowiadał kolejne reformy w ochronie zdrowia.

- Ostatni czas pokazał, że dialog i kompromis skutkują poprawą sytemu - mówił minister Arłukowicz do delegatów zjazdu.

Jednak lekarze zapewne mieli jeszcze w pamięci spotkanie w resorcie zdrowia dotyczące rozporządzenia w sprawie recept, ponieważ przypominali, że nie spotkał się z nimi wówczas osobiście.

- Nie mieliśmy szans ostatnio porozmawiać. Kiedy w jednym gabinecie resortu trwało spotkanie z nami, pan był w drugim gabinecie i nie przyszedł z nami rozmawiać - przypominał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Dialog najważniejszy
Minister nie dawał jednak za wygraną i prosił żeby w kontaktach między samorządem lekarskim i resortem zdrowia dominował konstruktywny dialog, a nie emocje.

Arłukowicz przekonywał lekarzy, że ustawa refundacyjna to dopiero początek reformy ochrony zdrowia. Tłumaczył, że chce rozmawiać ze środowiskiem lekarskim również o kolejnych elementach składowych reformy.

- Teraz dyskutowaliśmy nad zmianami w refundacji, w najbliższych tygodniach będziemy dyskutować o wprowadzeniu konkurencji dla płatnika - wyjaśniał minister zdrowia.

Stwierdził, że wprowadzenie konkurencji dla NFZ jest jednym z najbardziej oczekiwanych rozwiązań w ochronie zdrowia, które poprawi system zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza.

Poinformował również, że trwają prace nad ustawami o zdrowiu publicznym i jakości w ochronie zdrowia.

Cierpko o płatniku
Jednak mimo emocji, jakie dominowały na sali podczas wystąpienia ministra, można powiedzieć, że miał on i tak więcej szczęścia i lepsze notowania w samorządzie niż prezes NFZ Jacek Paszkiewicz. Prezes Hamankiewicz podczas rozpoczęcia Zjazdu poinformował, że prezes NFZ nie został zaproszony na Zjazd.

- Nie zaprosiliśmy prezesa NFZ, bo nie warto. Ten człowiek jednego dnia podpisuje się pod czymś, a już następnego mówi, że ma inne zdanie - stwierdził prezes Hamankiewicz. Sala zareagował na tę wypowiedź brawami.

Na apel ministra zdrowia o konstruktywny dialog zareagował Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- Minister zaprosił nas do konstruktywnego dialogu, do zwalczania tego co złe w NFZ. Dlatego chciałbym przestrzec pana ministra, że kary umowne w kontraktach pomiędzy NFZ a świadczeniodawcami są nielegalne, bo wydane na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia - tłumaczył Bukiel.

Dodał, że minister zdrowia przekroczył tu delegacje ustawowe ustawy o świadczeniach zdrowotnych. - To jest niezgodne z konstytucją - alarmował przewodniczący.

Recepta na kłopoty
Przypomniał, że ostatnio OZZL przedstawił własny wzór recepty. - Ten wzór jest prosty, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, zgodny z tym, co deklarował premier. Poprzez przedstawienie tego wzoru chcemy panu, panie ministrze konstruktywnie pomóc. Proponuję przyjecie tego wzoru recepty - mówił Bukiel.

Prezes Hamankiewicz wyjaśniał natomiast, że lekarze domagają się kolejnej nowelizacji ustawy refundacyjnej tak, aby leki mogły być refundowane ze względu na aktualną wiedzę medyczną, a nie wskazania rejestracyjne. Za sukces środowiska lekarskiego otwierający drogę do dalszych zmian legislacyjnych uznał usunięcie przepisów o karaniu lekarzy za złe wypisanie recepty dzięki styczniowej nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Postulaty samorządu lekarskiego w swoich wystąpieniach poparli przedstawiciele samorządów: aptekarskiego, pielęgniarskiego i adwokackiego.

Noweli nie będzie
Co do nowelizacji ustawy refundacyjnej, minister Arłukowicz, już w kuluarach zjazdu, nie pozostawił wątpliwości i zapowiedział, że nie będzie kolejnej noweli.

- Wielu lekarzy w Polsce stosuje z powodzeniem rozwiązania nowej ustawy refundacyjnej - zapewnił Bartosz Arłukowicz.

Dodał jednocześnie, że wszelkie nieprawidłowości związane z nowymi rozwiązaniami są ciągle monitorowane.

Nie tylko w Polsce jest źle
Emocje na sali ostudził były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który wskazywał lekarzom na szansę poprawy systemu ochrony zdrowia w ramach współpracy europejskiej. Przypomniał, że problemy trawią nie tylko polski system ochrony zdrowia, ale także systemy dużo bogatszych krajów takich jak np. Stany Zjednoczone Ameryki.

Jerzy Buzek przypomniał, że w Polsce cały czas rosną nakłady na ochronę zdrowia generowane ze składek. Zaznaczył również, że korzystamy ze wsparcia finansowego UE w obszarze ochrony zdrowia.

- Ministerstwo Zdrowia przystępuje do wielkiej i solidnej dyskusji z przedstawicielami lekarzy. Wszyscy na to liczymy, że w miarę tej rozmowy będziemy mogli stworzyć lepsze warunki funkcjonowania państwa - mówił Buzek.

Tłumaczył, że błędem było wycofanie się w 2002 roku roku z reformy ochrony zdrowia, która przewidywała m.in. powstanie regionalnych kas chorych.

Drugi dzień pod znakiem decyzji
Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Lekarzy rozpoczął się w piątek (24 lutego) i potrwa do soboty (25 lutego). W sobotę (25 lutego) delegaci podejmą decyzje dotyczące przepisów refundacyjnych.

Samorząd na początku lutego zarekomendował lekarzom, by wypowiedzieli umowy z NFZ dotyczące recept na leki refundowane i nie podpisywali nowych umów, jeżeli nadal będą one przewidywały kary. Ta forma protestu ma obowiązywać od 1 lipca.

Prezydium NRL negatywnie zaopiniowało projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie recept. Według NRL proponowane rozwiązania nakładają na lekarzy nieuzasadnione obowiązki biurokratyczne. Rada chce także kolejnej nowelizacji ustawy refundacyjnej, która umożliwiłaby lekarzom przepisywanie leków refundowanych poza zarejestrowanymi wskazaniami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum