×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wzrost cen zahamuje budowę Szpitala Uniwersyteckiego? Niedzielski: problem w wielu ośrodkach

Autor: oprac. KK • Źródło: Radio Poznań, UMP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 12 maja 2022 12:30Zaktualizowano: 13 maja 2022 11:31

Przewidywany jest wzrost ceny budowy  Centralnego Szpitala Uniwersyteckiego. Powód? Ogólny wzrost cen. Ministerstwo Zdrowia proponuje dwa rozwiązania tej sytuacji.

Wzrost cen zahamuje budowę Szpitala Uniwersyteckiego? Niedzielski: problem w wielu ośrodkach
Wzrosną koszty budowy nowego szpitala? Jeśli tak, resort zdrowia ma propozycje. Fot. Shutterstock
  • Budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu oficjalnie rozpoczęła się w 2021 roku
  • Jednak teraz włodarze napotykają problemy finansowe związane z ogólnym wzrostem cen, a to może opóźnić budowę
  • Resort zdrowia ma dwie propozycje: dofinansowanie lub kredyt

Co dalej z budową centralnego szpitala uniwersyteckiego?

Budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu zainaugurowana 28 lipca 2021 roku wyniesie więcej, niż zakładano pierwotnie. Zgodnie z informacjami Radia Poznań, wszystko to dlatego, że nastąpił ogólny wzrost cen.

Jednak, jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, "to nie jest tylko problem poznańskiego szpitala", ponieważ realne działania nie mieszczą się w budżetach przeznaczanych na budowy.

W związku z tym ze strony resortu zdrowia wypływają dwa pomysły rozwiązań: ułatwienie dostępności kredytu gwarantowanego przez państwo lub faktyczne dofinansowanie z budżetu państwa. Ale tutaj minister jest ostrożny i zapowiada, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie z uwagi na różnice w zawieranych umowach.

Z kolei jeśli chodzi o kredyty, koszty obsługi takiego zadłużenia miałyby być możliwie najmniejsze, a dodatkowo część kredytu mogłaby być umorzona.

Wieloletnia inwestycja za 6 mld złotych

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu informuje, że wykonawcami programu są Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego oraz Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wartość programu wynosi 590 978 000 zł, w tym ze środków budżetu państwa - 520 370 000 zł.

Inwestycja, realizowana w latach 2020-2025, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W ramach inwestycji ma powstać Szpitalny Oddział Ratunkowy z Centrum Medycyny Ratunkowej i Interwencyjnej.

Ponadto ma nastąpić przeniesienie do nowego obiektu działalności Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu oraz Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego UM w Poznaniu . Obecnie zlokalizowane są w zabytkowych obiektach szpitalnych, które nie mogą być dostosowane do wymogów zawartych w aktualnych przepisach. wymaganych przepisami wymogów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum