Wzrosną nakłady na zdrowie? Projekt ustawy przyjęty przez rząd, teraz pora na Sejm

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP31 lipca 2021 06:01

Nakłady na ochronę zdrowia mają wzrosnąć za sześć lat do 7 proc. PKB. Projekt ustawy określającej taki poziom finansowania został przyjęty przez rząd.

Premier Mateusz Morawiecki Fot. Paweł Supernak/PAP
  • Celem regulacji jest przyspieszenie osiągnięcia określonego dotychczas poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w 2023 r. i określenie ścieżki dalszego wzrostu minimalnych wartości tych nakładów do osiągnięcia poziomu 7 proc. PKB w 2027 r.
  • Od 2022 r. nastąpi zwiększenie wysokości środków publicznych przeznaczanych corocznie na finansowanie ochrony zdrowia
  • Dzięki nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo ok. 83 mld zł

Jak poinformowało w piątek wieczorem, po posiedzeniu Rady Ministrów, Centrum Informacyjne Rządu, dzięki nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo ok. 83 mld zł.

Projekt zostanie teraz skierowany do Sejmu.

"Celem jest określenie ścieżki wzrostu nakładów na zdrowie"

Celem regulacji jest przyspieszenie osiągnięcia dotychczas określonego poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w 2023 r. i określenie ścieżki dalszego wzrostu minimalnych wartości przedmiotowych nakładów do osiągnięcia poziomu 7 proc. PKB w 2027 r. Obecnie minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia zakłada wzrost do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w latach kolejnych.

Ponadto CIR wskazuje w komunikacie, że w ustawie "przedłużono obowiązywanie aktualnych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. sieci szpitali) do 30 czerwca 2022 r., co wynika z konieczności zapewnienia stabilnych warunków realizacji świadczeń opieki zdrowotnej oraz dostępu do nich".

- Dzięki tym zmianom od 2022 r. nastąpi zwiększenie wysokości środków publicznych przeznaczanych corocznie na finansowanie ochrony zdrowia. Proponowane rozwiązania są wynikiem prowadzonego dialogu społecznego, którego zwieńczeniem jest ujęcie w ramach pięciu fundamentów Polskiego Ładu rozwiązań w tym zakresie - napisali autorzy komunikatu.

Adam Niedzielski: "mocny akcent"

Przyjęcie projektu przez rząd skomentował na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. "Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przyjęty przez Radę Ministrów. Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie" - napisał szef MZ.

W założeniach projektu, opublikowanych w wykazie prac rządu, wyjaśniono, że zwiększenia wysokości środków publicznych przeznaczanych corocznie na finansowanie ochrony zdrowia wynika z potrzeby dążenia do optymalizacji systemu - zwiększenia dostępności do świadczeń, wzrostu wynagrodzeń kadr medycznych, unowocześniania i modernizacji infrastruktury w placówkach opieki zdrowotnej oraz rozwoju nowoczesnych technologii w służbie zdrowia.

Wzrost nakładów na zdrowie a Polski Ład

Projekt przewiduje ponadto rozszerzenie uprawnienia ministra zdrowia, związanego z przekazywaniem Narodowemu Funduszowi Zdrowia dotacji podmiotowej. Dotychczasowe przepisy pozwalały na zaplanowanie tej dotacji wyłącznie na etapie planowania budżetu na dany rok. Wprowadzane zmiany pozwalają dodatkowo na przekazanie NFZ w formie dotacji podmiotowej lub jako zasilenie funduszu zapasowego, środków, które zostaną zidentyfikowane jako oszczędności również na etapie realizacji budżetu.

Szybszy wzrost nakładów na ochronę zdrowia jest jednym z elementów rządowego programu Polski Ład.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum