Wzrosły wpływy do NFZ. Wystarczą na realizację zapowiedzi w Polskim Ładzie?

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, DGP, Rynek Zdrowia17 maja 2021 10:07

Do końca kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał do Narodowego Funduszu Zdrowia o 3,5 mld zł więcej niż rok temu.

Wzrosły wpływy do NFZ. Wystarczą na realizację zapowiedzi w Polskim Ładzie?
Dobra sytuacja na rynku pracy napędza wpływy do NFZ ze składki zdrowotnej; FOT. PTWP
  • Wpływy ze składki zdrowotnej są większe dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy
  • Nowe środki są potrzebne m.in. na realizację zapowiedzi zdrowotnych w Polskim Ładzie
  • Eksperci szacują, że ok. 3 mld zł będą potrzebne tylko na pokrycie zwiększonej pensji minimalnej w ochronie zdrowia

- Dobra sytuacja na rynku pracy napędza wpływy ze składki zdrowotnej, ale to nie wystarczy na pokrycie nowych wydatków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Do końca kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia o 3,5 mld zł więcej niż rok temu i o 3,9 mld zł więcej niż dwa lata temu - informuje dziennik.

To więcej niż wynikało z prognozy

- To więcej niż wynikało z prognozy ‒ przyznaje wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. I dodaje, że nowe środki są potrzebne m.in. na realizację zapowiedzi zdrowotnych w Polskim Ładzie. Chodzi o bon na zdrowie 40+, czyli darmowe badania profilaktyczne oraz zniesienia limitów do lekarzy specjalistów.

Dokument „Polski Ład” zapowiada rozszerzenie opieki ambulatoryjnej i zniesienie limitów przyjęć u specjalistów we wszystkich dziedzinach medycyny dla wszystkich Polaków, także u pacjentów poniżej 18. roku życia. Efektem tej zmiany będzie skrócenie kolejek.

Program badań profilaktycznych 40+ także ma być finansowany ze środków publicznych. Aby jak najwięcej Polaków wzięło w nich udział, planowane jest połączenie tych badań z okresowymi badaniami w zakresie medycyny pracy.

Wzrost wpływu ze składek nie pokryje wszystkich potrzeb

Eksperci podkreślają, że wzrost wpływu ze składek i tak nie pokryje wszystkich potrzeb. Szacuje się, że ok. 3 mld zł będą potrzebne tylko na pokrycie zwiększonej pensji minimalnej w ochronie zdrowia. Nie mówiąc już o tym, że pacjenci mogą nie odczuć znaczącej poprawy, bo brak wystarczającej kadry może mocno ograniczyć efekt zniesienia limitów w specjalistyce.

Zdaniem ekspertów, tak duży spływ składki jest o tyle zaskakujący, że doszło do tego podczas trzeciej fali zachorowań i był to pierwszy pandemiczny początek roku. Dane są oceniane bardzo pozytywnie, choć rozmówcy "Dziennika Gazety Prawnej" zwracają uwagę, że wprawdzie nominalnie pieniędzy jest więcej, ale dynamika nie jest imponująca: jest o kilka punktów procentowych niższa niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum