Wznowiono prace w ramach tzw. okrągłego stołu ds. osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2014 20:06

W środę (8 października) spotkał się zespół zajmujący się problemami opiekunów osób dorosłych, na czwartek zaplanowane są rozmowy w sprawie dzieci z niepełnosprawnościami. Zespół zajmuje się głośną kilka miesięcy temu kwestią świadczeń pielęgnacyjnych.

Jak powiedziała wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn, podczas środowego spotkania podsumowano dotychczasowe prace i ustalono listę priorytetów, natomiast najważniejszą sprawą jest oczekiwany za dwa tygodnie wyrok Trybunału Konstytucyjnego, od którego zależał będzie przebieg dalszych prac.

21 października Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem posłów PiS, którzy zaskarżyli zapisy różnicujące sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych w zależności od tego, czy opiekują się dorosłymi, czy dziećmi (zmiany te wprowadziła nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która obowiązuje od początku ub. roku). MPiPS kilkakrotnie podkreślało, że czeka na to rozstrzygnięcie, by przygotować kompleksowe rozwiązania dla opiekunów.

- Uzgodniliśmy, że spotkamy się wtedy, gdy do resortu wpłynie uzasadniony wyrok, wtedy będziemy dyskutować co dalej - powiedziała Seredyn.

Dodała, że zespoły działające w ramach okrągłego stołu starają się "konkretyzować prace i wyznaczać kierunki szybkiego działania", bo najważniejsze jest wypracowanie konkretnych propozycji. Jednak - jak podkreśliła - kluczowy jest wyrok TK, który wyznaczy kierunek projektowanych rozwiązań.

Rozmowy w formule tzw. okrągłego stołu dotyczące problemów osób z niepełnosprawnościami i budowy systemu ich wspierania zaczęły się 30 kwietnia. Spotkania zainicjowało MPiPS po proteście rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy wiosną przez kilka tygodni okupowali budynek Sejmu, a także po trwającej blisko miesiąc (od 27 marca do 25 kwietnia) pikiecie siedziby parlamentu zorganizowanej przez opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Grupy miały odmienne postulaty, ale obydwie domagały się m.in. podwyższenia przyznawanych im w związku z pielęgnacją podopiecznych świadczeń oraz zmian w systemie wsparcia opiekunów osób niesamodzielnych. Opiekunowie dorosłych protestowali również przeciwko odebraniu im prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Jednym z podstawowych problemów, na które zwracali uwagę uczestnicy wiosennych protestów, były różnice w sytuacji opiekunów osób dorosłych oraz rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi - ich położenie zróżnicowała nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która obowiązuje od początku 2013 r.

W rozmowach biorą udział przedstawiciele rządu i zainteresowanych środowisk. Podzielili się na kilka zespołów, które pracują nad odrębnymi zagadnieniami. Funkcjonują trzy zespoły, których prace organizowane są przez MPiPS - zespół ds. dzieci i młodzieży, zespół ds. dorosłych osób niepełnosprawnych oraz zespół ds. orzecznictwa, a także czwarty, ds. rehabilitacji i zdrowia, prowadzony przez przedstawicieli resortu zdrowia.

Przed wakacjami odbyło się 9 spotkań poszczególnych zespołów.

Niektóre środowiska wycofały się z rozmów, nie widząc sensu w ich prowadzeniu i argumentując, że ich postulaty nie są brane pod uwagę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum