Wznowiono prace nad ustawą o badaniach klinicznych; i bez niej ruszą konkursy
Jak już pisaliśmy resort zdrowia powołał zespół ds. opracowania ustawy o badaniach klinicznych. Projekt ustawy ma być gotowy do końca roku.

Zespół dostał czas na pracę do końca bieżącego roku - w myśl zarządzenia ministra ma zostać rozwiązany po wykonaniu zadania, ale nie później niż 31 grudnia 2019 r. - zwraca uwagę, na zakładany krótki termin prac Dziennik Gazeta Prawna.
Nad kształtem ustawy w zespole mają pracować przedstawiciele departamentów kwalifikacji medycznych i nauki oraz polityki lekowej i farmacji w Ministerstwie Zdrowia, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Prace zespołu ma nadzorować nowo powstała Agencja Badań Medycznych. Celem nowych regulacji jest dostosowanie nasze prawo do przepisów europejskich, a także uproszczenie formalności związane z prowadzeniem badań. Nową ustawa miałaby być procedowana już na początku przyszłego roku.
Niezależnie od prac nad ustawą Agencja Badań Medycznych w tym roku chce ogłosić pierwsze konkursy na realizację niekomercyjnych badań klinicznych.
Jak mówił Rynkowi Zdrowia w maju dr n. med. Radosław Sierpiński, p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych środki na badania niekomercyjne powinny trafić do Agencji w ostatnim kwartale bieżącego roku. - Będzie to kwota kilku milionów zł. Chcemy jeszcze w 2019 r. rozpocząć kilka, może kilkanaście takich badań, które odpowiadają na kluczowe potrzeby pacjentów w Polsce. We wrześniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady ABM, która zaopiniuje kierunki rozwoju i rekomendacje w tym obszarze - zapowiedział dr Sierpiński.
Wśród beneficjentów znajdą się przede wszystkim instytuty badawcze i ośrodki uniwersyteckie, ale Agencja będzie zachęcała do udziału w konkursach konsorcja tworzone przez partnerów publicznych i prywatnych, dysponujących wiedzą i doświadczeniem w zakresie organizowania i prowadzenia badań klinicznych.
Czytaj też: Udział w badaniach klinicznych zawsze oznacza dla pacjentów szansę na życie
ZOBACZ KOMENTARZE (0)