Wyzwania demograficzne: politycy muszą o nich pamiętać

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2015 16:28

Najważniejsze słowo odnoszące się do polityki senioralnej to "przygotowanie". Musimy pod wieloma względami być gotowi do podjęcia tak poważnego wyzwania, jakim jest coraz szybciej starzejące się społeczeństwo - zaznaczyła wiceminister pracy i polityki społecznej Małgorzata Marcińska podczas panelu pt. "Demografia, zdrowie, gospodarka" w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w poniedziałek (21 kwietnia).

Wyzwania demograficzne: politycy muszą o nich pamiętać
Poseł Tomasz Latos

- Obecnie mamy w Polsce ok. 4 milionów osób w wieku ponad 70 lat, natomiast do 2025 roku ich liczba wyniesie 6 mln, co stanowić będzie aż 16% naszego społeczeństwa - podawała dane demograficzne Małgorzata Marcińska.

Przypomniała także główne cele rządowych dokumentów z 2013 roku, które określiły rożne zakresy działań mających wspierać osoby podeszłym wieku.

- Oprócz założeń długofalowej polityki senioralnej państwa na lata 2014-2020, przyjęto wówczas kolejną edycję programu aktywizacji zawodowej osób starszych oraz zmodernizowany pogram "Solidarność pokoleń" adresowany do osób po 80. roku - wyliczała wiceminister pracy.

Omówiła także program senior-WIGOR przewidujący zakładanie lub modernizację placówek dziennego pobytu dla osób starszych. - Na ten projekt do 2020 roku mamy zaplanowane ok. 400 mln zł. Rozpisany jest już konkurs na tego rodzaju przedsięwzięcia dla jednostek samorządu terytorialnego - dodała.

W ramach tego programu zmodernizowano lub uruchomiono 100 domów opieki; w każdym z nich średnio może przebywać 20 osób (8 godzin dziennie).

- Starzejące się społeczeństwo powoduje, że system musi być gotowy pod wieloma względami. Chodzi o stworzenie całego rynku usług dla seniorów, a także modelu zarządzania w firmach uwzględniającego fakt, że przybywa starszych pracowników. Niezbędne jest zorganizowanie obszaru opieki, pozwalającego godnie starzeć się w swoim środowisku - w warunkach domowych, z rodziną - wyliczała Małgorzata Marcińska.

Poseł Tomasz Latos (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia wskazał, że mimo istniejących programów rządowych, legislacja wciąż nie nadąża za potrzebami osób starszych. Pytał m.in., dlaczego tak długo trwają prace nad ustawą o zdrowiu publicznym?

- Nie wiadomo, czy ta ustawa trafi do Sejmu w tej kadencji. A przecież mówi się o niej od lat - podkreślał szef komisji zdrowia.

- Jeżeli wiemy, że istnieje pilna potrzeba stworzenia większej liczby ośrodków geriatrycznych, to trzeba pamiętać, że musi w nich być zapewniona kompleksowa opieka medyczna dla pacjentów w podeszłym wieku, a do tego system wciąż nie jest przygotowany - mówił poseł Latos.

W jego opinii należy także znowelizować ustawę refundacyjną, aby stwarzała możliwość wyższej refundacji leków dla emerytów, gdyż obecnie wielu z nich nie stać na wykupienie wszystkich potrzebnych im leków.

- Warto także wrócić do koncepcji śp. prof. Zbigniewa Religi, dotyczącej wdrożenia specjalnej ustawy pielęgnacyjnej - powiedział Tomasz Latos.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum