Wyższe współczynniki płacy dla wszystkich grup. Senat przyjął poprawki. O zarobkach medyków zdecyduje Sejm

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia09 czerwca 2022 18:40

Senat przyjął poprawki do ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Najważniejsza z nich - mimo sprzeciwu Ministerstwa Zdrowia - podwyższa współczynniki dla wszystkich grup uwzględnionych w tabeli płac o 0,25. Projekt wraca do Sejmu, gdzie posłowie zdecydują o ostatecznym kształcie podwyżek obowiązujących od 1 lipca.

Wyższe współczynniki płacy dla wszystkich grup. Senat przyjął poprawki. O zarobkach medyków zdecyduje Sejm
Senat przyjął poprawki do ustawy o wynagrodzeniach. M.in. wyższe współczynniki dla wszystkich grup Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • Senat przyjął poprawki do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych
  • Wśród ponad 20 zgłoszonych zmian, najistotniejszą z nich jest podwyższenie współczynników dla wszystkich grup wymienionych w projektowanej tabeli płac o 0,25
  • Do tabeli dodano także techników farmaceutycznych, których wcześniej nie uwzględnił Sejm
  • Projekt w tej chwili wraca do Sejmu, gdzie najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu (w dniach 22-23 czerwca) posłowie zdecydują o ostatecznym kształcie podwyżek w ochronie zdrowia, które mają obowiązywać od 1 lipca 2022 roku

Ustawa o wynagrodzeniach przyjęta przez Senat

W trakcie 44. posiedzenia (w dniach 9-10 czerwca) Senat zajmował się nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych.

Do projektu zaakceptowanego wcześniej przez Sejm, senacka Komisja Zdrowia wniosła 19 poprawek, w tym kluczową - podwyższającą współczynniki dla wszystkich grup zawodowych wymienionych w tabeli płac o 0,25.

Jak wyliczała wiceprzewodnicząca Komisji Alicja Chybicka, miałoby to kosztować dodatkowe około 7 mld zł, do 7,2 mld zł w pierwotnym brzmieniu tabeli płac.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber odpowiedzialny za ustawę podkreślał, iż kwoty te dotyczą jedynie drugiego półrocza i w przypadku poprawek te łącznie 13-14 mld zł należy pomnożyć przez dwa.

Podkreślił również, że wypracowana na listopadowym Zespole Trójstronnym tabela płac "jest kompromisem strony społecznej i pracodawców z możliwościami finansów publicznych".

Zaapelował więc do senatorów o odrzucenie wniesionych poprawek i przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, która ma wejść w życie 1 lipca, w pierwotnym kształcie przegłosowanym w Sejmie.

Wyższe współczynniki w tabeli płac dla wszystkich grup o 0,25

W trakcie obrad Senatu Bogusława Orzechowska wnioskowała o odrzucenie wszelkich poprawek wniesionych przez Komisją Zdrowia.

Wniosek ten został odrzucony w trakcie ponownego posiedzenia Komisji, a następnie w ostatecznym głosowaniu Senatu.

Pozostałe poprawki wniesione w trakcie dwudniowych obrad zostały zaś przyjęte. Łącznie z poprawką dołączającą do tabeli płac techników farmaceutycznych, których wcześniej nie uwzględnił Sejm.

Ta najistotniejsza, dotycząca podniesienia współczynników dla wszystkich grup o 0,25 została przyjęta w stosunku:

  • za - 53 głosy
  • przeciw - 44 głosy
  • wstrzymujący - 0 głosów

Głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek zakończyło się jednogłośnie i Senat przyjął uchwałę w sprawie ustawy o wynagrodzeniach. 

22 czerwca ustawa o wynagrodzeniach w Sejmie? Będzie akceptacja wyższej tabeli płac?

W tej chwili projekt ustawy - z naniesionymi poprawkami przez Senat - trafi do Sejmu. Najprawdopodobniej dalsze jego procedowanie odbędzie się na najbliższym 57. posiedzeniu planowanym w dniach 22-23 czerwca. 

Patrząc na formę wcześniejszych obrad, kiedy to sejmowa Komisja Zdrowia w niespełna 20 minut odrzuciła poprawki dotyczące jedynie części współczynników w tabeli płac, można zakładać, że tym bardziej jej całkowita zmiana zaproponowana przez Senat nie znajdzie akceptacji wśród posłów.

Szczególnie, że przeciwnikiem wprowadzenia jakichkolwiek korekt do podwyżek dla medyków jest Ministerstwo Zdrowia.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum