×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wystawiono ponad 70 tys. skierowań na szczepienia przeciw COVID-19 dla Ukraińców

Autor: oprac. SzB • Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Rynek Zdrowia18 marca 2022 12:37

Wystawiono już ponad 70 tys. e-skierowań na szczepienia przeciwko COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy. Takie informacje przekazał resort zdrowia w oficjalnym komunikacie.

Wystawiono ponad 70 tys. skierowań na szczepienia przeciw COVID-19 dla Ukraińców
Wystawiono ponad 70 tys. skierowań na szczepienia przeciw COVID-19 dla Ukraińców. Fot. Shutterstock
  • Wystawiono już ponad 70 tys. e-skierowań na szczepienia przeciwko COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy
  • Przypomnijmy, że Ukraina jest jednym z najsłabiej wyszczepionych krajów w Europie
  • Pełną dawką zaszczepionych zostało do tej pory,15,2 mln mieszkańców, co stanowi ok. 34,5 proc. całej populacji na Ukrainie 

E-skierowania na szczepienia dla uchodźców z Ukrainy

Każdy uchodźca zza naszej wschodniej granicy powyżej 5. roku życia, który dotychczas nie został zaszczepiony w zalecanym schemacie szczepienia przeciw COVID-19, ma taką możliwość preparatami dostępnymi w Polsce.

- Już 72 tys. obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed rosyjską agresją i mają przyznany numer PESEL, otrzymało e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19. Wczoraj Centrum e-Zdrowia wystawiło 32 tys. skierowań, a dziś rano - 40 tys. - przekazało Ministerstwo Zdrowia w komunikacie udostępnionym na Twitterze. 

Szczepienia dla osób z Ukrainy są realizowane szczepionkami dostępnymi w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 zgodnie ze wskazaniami i schematem postępowania realizowanym w naszym kraju. 

Warunki do nabycia prawa do szczepienia

Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC). 

Przypomnijmy, że Ukraina jest jednym z najsłabiej wyszczepionych krajów w Europie. Pełną dawką zaszczepionych zostało, do tej pory, 15,2 mln mieszkańców, co stanowi ok. 34,5 proc. całej populacji. 

Inne nieodpłatne szczepienia w Polsce

Ponadto Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, w rozmowie na antenie "Polsat News", zapowiedział, że "po upływie 3 miesięcy pobytu obywateli Ukrainy w Polsce szczepienia na odrę, błonicę, gruźlicę i polio będą obowiązkowe".

W piątek, 18 marca, w mediach społecznościowych resort zdrowia ruszył ze specjalną akcją skierowaną do obywateli Ukrainy. Udostępniona animacja została przetłumaczona na język ukraiński. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze