Wystawiono ponad 70 tys. skierowań na szczepienia przeciw COVID-19 dla Ukraińców
Wystawiono już ponad 70 tys. e-skierowań na szczepienia przeciwko COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy. Takie informacje przekazał resort zdrowia w oficjalnym komunikacie.

- Wystawiono już ponad 70 tys. e-skierowań na szczepienia przeciwko COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy
- Przypomnijmy, że Ukraina jest jednym z najsłabiej wyszczepionych krajów w Europie
- Pełną dawką zaszczepionych zostało do tej pory,15,2 mln mieszkańców, co stanowi ok. 34,5 proc. całej populacji na Ukrainie
E-skierowania na szczepienia dla uchodźców z Ukrainy
Każdy uchodźca zza naszej wschodniej granicy powyżej 5. roku życia, który dotychczas nie został zaszczepiony w zalecanym schemacie szczepienia przeciw COVID-19, ma taką możliwość preparatami dostępnymi w Polsce.
- Już 72 tys. obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed rosyjską agresją i mają przyznany numer PESEL, otrzymało e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19. Wczoraj Centrum e-Zdrowia wystawiło 32 tys. skierowań, a dziś rano - 40 tys. - przekazało Ministerstwo Zdrowia w komunikacie udostępnionym na Twitterze.
Szczepienia dla osób z Ukrainy są realizowane szczepionkami dostępnymi w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 zgodnie ze wskazaniami i schematem postępowania realizowanym w naszym kraju.
Warunki do nabycia prawa do szczepienia
Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC).
Przypomnijmy, że Ukraina jest jednym z najsłabiej wyszczepionych krajów w Europie. Pełną dawką zaszczepionych zostało, do tej pory, 15,2 mln mieszkańców, co stanowi ok. 34,5 proc. całej populacji.
Inne nieodpłatne szczepienia w Polsce
Ponadto Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, w rozmowie na antenie "Polsat News", zapowiedział, że "po upływie 3 miesięcy pobytu obywateli Ukrainy w Polsce szczepienia na odrę, błonicę, gruźlicę i polio będą obowiązkowe".
W piątek, 18 marca, w mediach społecznościowych resort zdrowia ruszył ze specjalną akcją skierowaną do obywateli Ukrainy. Udostępniona animacja została przetłumaczona na język ukraiński.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)