Wystąpienie ministra Łukasza Szumowskiego otwierające obrady HCC 2019 (wideo)

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2019 07:47

Publikujemy zarejestrowane wystąpienie ministra zdrowia, prof. Łukasza Szumowskiego, które otwierało obrady IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Szef resortu podkreślał m.in., że zdrowie jest i pozostanie wyzwaniem nieustającym - z różnych przyczyn. Jedną z nich jest starzenie się społeczeństwa.

Wystąpienie ministra Łukasza Szumowskiego otwierające obrady HCC 2019 (wideo)
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas HCC 2019; FOT. PTWP

- Coraz więcej osób będzie niesamodzielnych. Coraz więcej mamy sukcesów w medycynie naprawczej, w związku z tym coraz więcej pacjentów będzie pacjentami przewlekłymi - wskazał szef resortu zdrowia.

Zwracał uwagę, że system opieki długoterminowej w Polsce wymaga zdecydowanej poprawy, szczególnie wobec postępującego starzenia się społeczeństwa: -To jedno z najpilniejszych wyzwań na najbliższe lata - zaznaczył. - Mamy większe możliwości ratowania ludzkiego życia, ale wyzwaniem pozostaje później utrzymanie pacjentów w możliwie najlepszym zdrowiu. Prawdopodobnie w niedługiej przyszłości osoby w wieku powyżej 60 lat będą stanowić jedną trzecią społeczeństwa - mówił Łukasz Szumowski.

- Musimy się do tego przygotować i zmienić swój sposób myślenia, ale też starać się zmienić system - dodał, wskazując, że że wzrost liczby osób potrzebujących opieki wymaga powiązania pomocy medycznej oraz społecznej i socjalnej.

Nawiązał też do niedawnego listu papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, przypominającego, że w pewnych okresach życia każdy człowiek jest niesamodzielny. - Do tego nakładają się choroby. Przenikanie się dwóch światów, pomocy w niesamodzielności i pomocy merytorycznej w chorobie, będzie coraz częstsze - podkreślił.

- Wiemy, że szpitale, które powinny być ukierunkowane na medycynę ''ostrą'', pełnią rolę również zakładów, gdzie pacjenci długoterminowi przebywają przez dni, tygodnie, miesiące. To też powinno być docelowo zmienione, ale tego oczywiście nie można zmienić w sposób gwałtowny. To musi być proces ewolucyjny - powiedział minister zdrowia.

Nagranie zostało zarejestrowane 7 marca br. podczas sesji „Główne kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce”, inaugurującej IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum