Wyroby medyczne z niższą stawką VAT. Rozporządzenie w ślad za ustawą
Według znowelizowanego załącznika do ustawy o VAT stawka obniżona będzie także stosowana do usług naprawy i konserwacji wyrobów medycznych.

- Jest projekt rozporządzenia Ministra Finansów, zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług
- Chodzi o towary i usługi, dla których obniża się stawkę podatku, oraz warunki stosowania stawek obniżonych
- Resort finansów chce wykreślić z rozporządzenia o stosowaniu obniżonych stawek VAT część produktów medycznych, dla których stawka obniżona została zapisana w ustawie
Nowa ustawa: zmieniony załącznik
Celem projektu jest wykreślenie z obecnie obowiązującego rozporządzenia części zapisów, dotyczących zastosowania stawki obniżonej do niektórych wyrobów medycznych
Na mocy nowej ustawy o wyrobach medycznych został zmieniony załącznik do ustawy o VAT, wskutek czego obniżona 8-proc. stawka VAT będzie miała zastosowanie do wyrobów medycznych, wyposażenia wyrobów medycznych, systemów i zestawów zabiegowych, w rozumieniu unijnych przepisów w sprawie wyrobów medycznych oraz wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro i wyposażenia wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro.
Według znowelizowanego załącznika do ustawy o VAT stawka obniżona będzie także stosowana do usług naprawy i konserwacji wyrobów medycznych.
- Z uwagi na powyższe uregulowania zmieniające przepisy ustawy o VAT, wprowadzane nową ustawą o wyrobach medycznych, nie będzie już konieczności utrzymywania przepisów wprowadzonych w załączniku do rozporządzenia z dnia 25 marca 2020 r., zawierającym wykaz towarów objętych stawką 8 proc. (…) – wskazano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. - Z uwagi na wprowadzane ustawą o wyrobach medycznych regulacje istnieje konieczność uchylenia ww. przepisów, tj. poz. 6-8 załącznika do rozporządzenia z dnia 25 marca 2020 r. – dodano.
Rozporządzenie, jak wynika z projektu, ma wejść w życie 22 maja br. Projekt skierowano do konsultacji publicznych 2 maja, czas na wniesienie uwag to 3 dni.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)