Wypalenie zawodowe, depresja, wczesne zgony. System nie wykańcza medyków, ale im nie pomaga
Lekarze, tak jak przedstawiciele wszystkich innych zawodów, mogą zostać dotknięci depresją i wypaleniem zawodowym. Ryzyko ich wystąpienia potęguje przeciążenie obowiązkami i zła - w ujęciu systemowym - organizacja pracy. Będziemy o tym rozmawiać podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 9 i 10 marca w Katowicach.

- Wypalenie zawodowe jest coraz większym problemem wśród lekarzy, zwłaszcza tych pracujących pod presją czasu i przeciążonych obowiązkami. Sprzyja mu również nieodpowiednia organizacja pracy
- Jak wynika z badań, zaburzenia depresyjne i lękowe dotykają już ponad 30 proc. polskich lekarzy
- Ponieważ lekarze zazwyczaj późno zgłaszają się po profesjonalną pomoc psychologiczną, coraz więcej osób zwraca uwagę, że personel medyczny powinien mieć zapewnione tego typu wsparcie w miejscu pracy
- Problemy zdrowotne mają także polskie pielęgniarki, które umierają młodo. Średnia ich wieku spadła poniżej 62 lat i jest już o 20 lat niższa niż statystycznej Polki
- Winne są m.in. warunki pracy: stres, nocne dyżury, zbyt krótki czas na regenerację. To wszystko musi się odbić na zdrowiu
- O kondycji zdrowotnej polskich medyków będziemy mówić podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 10 marca 2023 r. w Katowicach ZAREJESTRUJ SIĘ
Wypalenie zawodowe i depresja. To coraz większy problem wśród lekarzy
Wypalenie zawodowe jest coraz większym problemem wśród lekarzy, zwłaszcza tych pracujących pod presją czasu i przeciążonych obowiązkami ze względu na deficyt kadr. Sprzyja mu również nieodpowiednia organizacja pracy, która - jak podkreśla Federacja Porozumienie Zielonogórskie - jest zjawiskiem systemowym.
Pojawiają się zaburzenia depresyjne i lękowe, i choć w środowisku lekarskim nie są one nowością, to dopiero pandemia spowodowała, że zaczęto głośno o nich mówić. Z badań wynika, że dotykają one ponad 30 proc. polskich lekarzy.
Jak mówi Anna Bazydło, rezydentka psychiatrii w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, jeżeli medyk nie umie sobie poradzić z tym, że zawsze jest ktoś komu jeszcze trzeba pomóc, a on musi już odpocząć i pomyśleć o sobie, wikła się w wir pracy.
- Pojawia się silna zależność emocjonalna, która zaczyna przykrywać inne emocje. Zaczyna zaburzać relacje rodzinne, kontakty społeczne, aż z czasem lekarz przestaje wychodzić z pracy. Jego życie zaczyna się sypać już bardziej namacalnie. Pojawia się wniosek o rozwód, a praca pozostaje ostatnim polem, na którym mu się powodzi. Ta sama praca potrafi być jednak niewdzięczna i przynosić poczucie bezradności. Kiedy nie pozostaje już nic poza nią, człowiek spala się - zaznacza Bazydło.
Ponieważ lekarze zazwyczaj późno zgłaszają się po profesjonalną pomoc psychologiczną, coraz więcej osób zwraca uwagę, że personel medyczny powinien mieć zapewnione tego typu wsparcie w miejscu pracy.
Pielęgniarki umierają młodo. "Trudno doczekać emerytury"
Problemy zdrowotne mają także polskie pielęgniarki, które umierają młodo. Średnia wieku spadła poniżej 62 lat i jest już o 20 lat niższa niż statystycznej Polki. Do 30 listopada ub.r. do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wpłynęły 1744 potwierdzenia zgonu, co sprawia, że 2022 rok stał się kolejnym rekordowym pod tym względem.
- Trudno dotrwać do emerytury - mówi Mariola Łodzińska, wiceprezes NRPiP.
Wskazuje, że do wzrostu liczby zgonów w ostatnich dwóch latach przyczyniła się pandemia COVID-19, ale winne są także warunki pracy: stres, nocne dyżury, zbyt krótki czas na regenerację, to wszystko musi się odbić na zdrowiu.
Jak przypomina, środowisko od lat walczy o zapewnienie obsad pielęgniarskich i położniczych adekwatnych do potrzeb opieki nad pacjentem”, ale normy zatrudnienia nadal nie obowiązują np. w psychiatrii, czy rehabilitacji.
Ponadto wymogiem ustawy o zawodzie jest podnoszenie swoich kwalifikacji, co odbywa się poza pracą, w czasie przeznaczonym na odpoczynek.
"Chory jak medyk". O problemach zdrowotnych lekarzy i pielęgniarek na HCC 2023
O problemach tych będziemy rozmawiać podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 10 marca 2023 r. w Katowicach ZAREJESTRUJ SIĘ
Sesja pt. „Chory jak medyk” odbędzie się 10 marca 2023 r. w godzinach 14.30-15.30. Można ją będzie śledzić online lub na miejscu, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Jej tematem będą zaburzenia depresyjne, wypalenie zawodowe, uzależnienia w środowisku lekarskim oraz zjawisko wczesnych zgonów wśród pielęgniarek. Uczestnicy spotkania będą szukać odpowiedzi na pytanie, jak zorganizować system, by medykom w Polsce żyło się lepiej oraz gdzie mogą oni szukać pomocy.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (4)