Wynagrodzenia medyków. OZZL dziękuje posłom, którzy byli za poprawkami do ustawy o minimalnych wynagrodzeniach

Autor: oprac. JKB • Źródło: OZZL, Rynek Zdrowia21 czerwca 2021 13:45

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w oficjalnym oświadczeniu dziękuje tym posłom, którzy głosowali za poprawkami do ustawy o minimalnych wynagrodzeniach

Wynagrodzenia medyków to najgorętszy ostatnio temat/Fot. Shutterstock
  • Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wydał oświadczenie w sprawie głosowania w Sejmie nad ustawą o minimalnych wynagrodzeniach
  • OZZL dziękuje tym posłom, którzy opowiedzieli się za poprawkami Senatu do ustawy 
  • Była to propozycja kompromisowa, niezwykle wyważona i przewidująca wzrost płac dla wszystkich pracowników – podsumowuje OZZL

Wynagrodzenia medyków to najgorętszy ostatnio temat. 7 czerwca miały miejsce ogólnopolskie strajki ostrzegawcze, natomiast w dniu głosowania (15 czerwca) nad poprawkami do ustawy o wynagrodzeniach, pod Sejmem zebrał się tłum pielęgniarek/pielęgniarzy, położnych i innych przedstawicieli zawodów medycznych.

W nawiązaniu do głosowania nad ustawą w Sejmie oświadczenie wydał Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. 

OZZL dziękuje za wsparcie

- Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy składa podziękowanie tym wszystkim parlamentarzystom, którzy zgłosili, głosowali za przyjęciem albo – przynajmniej – nie sprzeciwiali się poprawkom do rządowego projektu ustawy nowelizującej ustawę o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych, które podwyższały – w stosunku do propozycji rządowej – wskaźniki płac dla pracowników ochrony zdrowia - czytamy w komunikacie OZZL.

W dalszej części oświadczenia znalazły się także słowa uznania skierowane do osób, które zajęły się sprawą wynagrodzenia medyków w Senacie. Podziękowania zostały także skierowane do wszystkich posłów głosujących przeciwko odrzuceniu poprawek.

- W pierwszym rzędzie dziękujemy Przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia za zgłoszenie poprawki, która była zgodna z propozycją uzgodnioną przez najbardziej reprezentatywne związki zawodowe poszczególnych zawodów medycznych i ich samorządy zawodowe. Była to propozycja kompromisowa, niezwykle wyważona i przewidująca wzrost płac dla wszystkich pracowników – zarówno medycznych, jak i niemedycznych - zatrudnionych w podmiotach leczniczych - podaje OZZL.

Odrzucone poprawki przez Sejm

Przypomnijmy, 10 czerwca Senat przyjął z 3 poprawkami ustawę o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Nowelizacja gwarantowałaby zatem, że od 1 lipca tego roku żaden pracownik medyczny nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego poniżej poziomu, niż ten wynikający z ustawy.

Z kolei podczas głosowania w Sejmie 15 czerwca proponowane przez Senat poprawki zostały odrzucone, co wywołało powszechne oburzenie środowiska medycznego. 

Poprawa wynagrodzeń pracowników publicznej ochrony zdrowia, które od lat są karygodne, jest działaniem nie tylko w interesie tych pracowników, ale również w interesie polskich pacjentów. Ogromna większość z nich korzysta bowiem z publicznego lecznictwa, szczególnie w przypadku poważnych schorzeń, których leczenie jest skomplikowane i kosztowne. Wszystko zatem co uderza w funkcjonowanie publicznego lecznictwa uderza – pośrednio – w bezpieczeństwo zdrowotne Polaków - czytamy w oświadczeniu OZZL.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum