Wynagrodzenia lekarzy stażystów i lekarzy rezydentów: zmian nie będzie

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2011 11:49

Przekazany w sierpniu do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty nie różni się zasadniczo od obecnie obowiązującego rozporządzenia z dnia 24 marca 2004 r. - mówi Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy NIL.

Wynagrodzenia lekarzy stażystów i lekarzy rezydentów: zmian nie będzie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W całej treści rozporządzenia zwroty "Zakład opieki zdrowotnej" zastępuje się zwrotami "Podmioty Lecznicze, Przedsiębiorstwa podmiotów leczniczych" (zmiana podyktowana została wejściem w życie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalność leczniczej). W projekcie katalog dziedzin objętych stażem rozszerzony został o anestezjologię. 


Projekt określa długość stażu lekarza na 13 miesięcy oraz lekarza będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej na 12 miesięcy. Nie zmienia także kwot zasadniczego wynagrodzenia lekarzy stażystów (2007 zł).

- Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury, którego treść otrzymaliśmy 10 sierpnia br., nie zmienia także kwot wynagrodzenia lekarzy rezydentów - dodaje Katarzyna Strzałkowska.

"OZZL otrzymał niedawno do zaopiniowania projekt nowego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysokości wynagrodzenia zasadniczego lekarzy rezydentów. Mogłoby się wydawać, że minister zdrowia chce po prostu podnieść płace rezydentów, bo mijają już ponad dwa lata od wydania poprzedniego rozporządzenia w tej sprawie i ustalone wówczas pensje wyraźnie się zdewaluowały. Gdy wprowadzono je z początkiem roku 2009 stanowiły praktycznie 100 proc. ówczesnej średniej krajowej, dzisiaj wynoszą około 90 proc., a w roku 2012 będzie to jeszcze mniej" - pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w komentarzu opublikowanym w poniedziałek (22 sierpnia) na stronie OZZL.

"Okazało się jednak, że proponowane rozporządzenie nie zmienia ani na jotę dotychczasowych wysokości wynagrodzeń rezydentów (co w istocie oznacza ich względne zmniejszenie), a wydano je tylko dlatego, że zmieniła się ustawowa podstawa do jego wydania" - dodaje Bukiel. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum