Wykonujący inne zawody medyczne: niech MZ traktuje nas poważnie

Autor: Grażyna Musiałkiewicz • • 10 sierpnia 2015 14:45

Negocjacje z pracodawcami, rozmowy w ministerstwie, skłócenie środowiska medycznego. Takie gorące lato zafundowało nam Ministerstwo Zdrowia - pisze w liście do portalu rynekzdrowia.pl Grażyna Musiałkiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii.

Wykonujący inne zawody medyczne: niech MZ traktuje nas poważnie
5 sierpnia br., przedstawiciele innych zawodów medycznych przed Ministerstwem Zdrowia

27 maja we Wrocławiu z inicjatywy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii organizacje związkowe reprezentujące pracowników diagnostyki laboratoryjnej, elektroradiologii, medycyny nuklearnej, ratownictwa medycznego, fizjoterapii, masażystów, radioterapii podpisały porozumienie o wspólnym działaniu w interesie grup zawodowych reprezentowanych przez swoje organizacje.

Poparcia udzieliło nam również Polskie Towarzystwo Elektroradiologii i Polskie Towarzystwo Fizjoterapii.

Czekaliśmy cierpliwie na spotkanie z ministrem zdrowia Marianem Zembalą, ale zgodnie z jego wypowiedzią, cytuję: ''nie będę się spotykał z różnymi grupami i spełniał ich życzenia''. Przyjął nas 5 sierpnia wiceminister Cezary Cieślukowski w towarzystwie Jakuba Bydłonia, dyrektora departamentu dialogu społecznego.

Obecny był również Mateusz Komza, dyrektor departamentu spraw obronnych, zarządzania kryzysowego i ochrony informacji niejawnych.

Dyskusja z wiceministrem i dyrektorami trwała 3 godziny. Okazało się, że wszyscy jesteśmy ''wyróżnieni'' i wręcz ''traktowani specjalnie'' przez nasz resort zdrowia, który funduje nam :

1. Od 26 lat prace nad Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty
2. Ustawę o innych zawodach medycznych - od 2007 roku w Sejmie
3. Wydłużony czas pracy pracowników dotychczas pracujących w skróconym systemie bez rekompensaty finansowej
4. Warunki pracy zagrażające zdrowiu i życiu. Przykład: pracownia patomorfologii, w której technik analityki medycznej wykonuje swoją pracę w smrodliwym powietrzu, w upale zamiast 5 godzin - 7,35 godz. i powinien się cieszyć, że ma etat;
5. Zarobki - średnia brutto w granicach 1700-2200 zł - niezależnie od wykształcenia. W tej grupie mieszczą się zarówno technik, jak i magister czy diagnosta, a pieniędzy na podwyżkę płac dla naszych grup brak
6. Radioterapia i elektroradiologia - miał być wysokiej klasy sprzęt niezagrażający zdrowiu i życiu pracowników, a realia są, niestety, zupełnie inne
7. Ratownictwo medyczne bez samorządu, z dużymi problemami zawodowymi - tak jak i pozostałe zawody.

Usłyszeliśmy natomiast od wiceministra Cieślukowskiego, że nasza praca nie jest świadczeniem na rzecz pacjenta... To co w takim razie robimy, wykonując swoje zawody w placówkach ochrony zdrowia?

Takich jak my - ''traktowanych specjalnie'' - jest w naszym systemie ochrony zdrowia ok. 70 tysięcy. Może powinniśmy wszyscy złożyć podania i z dnia na dzień zostawić placówki bez diagnostyki, ale wtedy ucierpi pacjent. Nasi decydenci dobrze wiedzą, że nie podejmiemy takich kroków.

Ministra zdrowia Mariana Zembalę i wszystkich, którzy decydują o naszych sprawach zawodowych, zapewniamy: Nie chcemy, by ktokolwiek spełniał nasze życzenia, natomiast oczekujemy odpowiedniego traktowania! Należy nam się szacunek.

Mamy swoje problemy zawodowe, o których chcemy rozmawiać. Za pracę którą wykonujemy należy nam się dobre wynagrodzenie. Chcemy mieć możliwości dokształcania się. Nasze rodziny chciałyby widzieć nas częściej w domu, a nie na dyżurach, którymi łatamy nasze budżety domowe.

Chcemy zapewnić pacjentom szeroki dostęp do wszelkiego rodzaju badań diagnostycznych i fizjoterapeutycznych bez kolejek, a sobie godne warunki płacy i pracy. Jak wynika ze spotkania, Ministerstwo Zdrowia nie ma nam nic do zaoferowania, poza ''specjalnym traktowaniem''. Podziękujemy za to protestem 28 września w Warszawie.

Chyba, że coś się zmieni i przestaniemy być ''specjalnie traktowani'', ale na to nie liczą ani moje koleżanki i koledzy, ani ja. Naszej pracy nie ma, nie widać jej i wszystkim z tym dobrze, bo przecież nawet najwyższej klasy specjalista poradzi sobie bez diagnostyki i fizjoterapii, radioterapii, elektroradiologii, medycyny nuklearnej.

Gorzej z pacjentem, bo on nie da rady.

Grażyna Musiałkiewicz
przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego
Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum