Wykaz ubezpieczonych: prace w komisji ruszą za kilka dni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2012 15:56

Sejmowa komisja zdrowia w przyszłym tygodniu rozpocznie prace nad projektem ustawy wprowadzającej możliwość dostępu placówek medycznych do danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych on-line - poinformował Bolesław Piecha, przewodniczący komisji.

Piecha powiedział, że podczas przyszłotygodniowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia omawiane będą także kwestie związane z informatyzacją służby zdrowia i dostępem do baz danych.

Tymczasem rządowy projekt udostępniania informacji o ubezpieczeniu pacjentów przygotowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Szef MAC Michał Boni mówił w ubiegłym tygodniu, że prace techniczne związane z informatyzacją wykazu w Narodowym Funduszu Zdrowia toczą się od lutego.

Czytaj też. Boni: ustawa dotycząca Centralnego Wykazu Ubezpieczonych powinna być szybko przyjęta

Boni zaznaczył w ubiegłym tygodniu, że jeżeli wykaz ma zostać uruchomiony jesienią, "to ustawa powinna być szybko przyjęta". Przypomnijmy, że na początku roku Boni zapowiadał, że wykaz ruszy we wrześniu, jednak według doniesień medialnych nie uda się wprowadzić tego systemu w tym terminie.

Wprowadzenie elektronicznego wykazu ubezpieczonych zapowiedział na początku roku premier Donald Tusk. Zaznaczył, że jest to jeden z priorytetów. Taką deklarację premier złożył po spotkaniu z lekarzami, którzy prowadzili protest przeciwko obowiązującym od 1 stycznia przepisom refundacyjnym. Lekarze podkreślali, że nie mogą ponosić odpowiedzialności za wypisywanie recept osobom nieuprawnionym, ponieważ nie posiadają szybkiego dostępu do aktualnych danych dotyczących ubezpieczonych.

Nad projektem pracuje zespół przedstawicieli MAC, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Koszt jego wdrożenia to ok. 10 mln zł.

Według propozycji, pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL, aby można było zweryfikować, czy jest ubezpieczony. Jeżeli weryfikacja nie będzie możliwa za pośrednictwem internetu, wystarczy pisemne oświadczenie pacjenta, potwierdzające ubezpieczenie lub okazanie jednego z dotychczas obowiązujących dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. druku RMUA.

Projekt zakłada, że to NFZ będzie płacił za wykonane świadczenia, a potem sprawdzał, czy pacjent był uprawniony, by je otrzymać. Proponowane rozwiązania gwarantują świadczeniodawcy, że NFZ nie odmówi rozliczenia takiego świadczenia z powodu braku uprawnień, gdy okaże się, że udzielił świadczenia pacjentowi, którego prawo zostało potwierdzone (elektronicznie, przez złożenie oświadczenia lub okazanie dokumentu).

Czytaj. Michał Boni: 1 września będzie działał system weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum