Wydatki na zdrowie. Sejm odrzucił poprawki Senatu do tzw. ustawy 7 procent. Teraz prezydent

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia17 września 2021 20:11

Ustawa 7 procent. Na piątkowym (17 września) posiedzeniu Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy zwiększającej publiczne nakłady na ochronę zdrowia do co najmniej 7 proc. PKB począwszy od 2027 roku. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w Sejmie, 16 września 2021 r. FOT. PAP
  • W piątek, 17 września Sejm wysłuchał sprawozdania Sejmowej Komisji Zdrowia o uchwale Senatu ws. nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
  • Chodzi o przepisy zwiększające coroczne finansowanie ochrony zdrowia w wysokości co najmniej 7 proc. PKB od 2027 roku
  • Sejm odrzucił poprawki Senatu, według których wydatki na zdrowie miałyby sięgać minimum 7,2 proc. PKB już od 2025 roku

Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętą 11 sierpnia br. przez Sejm nowelizacją ustawy, na finansowanie ochrony zdrowia przeznaczane ma być corocznie nie mniej niż 7 proc. PKB począwszy od roku 2027.

Senat chciał szybszego wzrostu nakładów na zdrowie

13 sierpnia nowelizacja trafiła do Senatu, który w swojej uchwale wskazał, że na finansowanie ochrony zdrowia corocznie należy przeznaczać środki w wysokości nie niższej niż 7,2 proc. PKB i to już począwszy od 2025 roku.

Senat zaproponował też finansowanie ochrony zdrowia w latach 2022-2024 na poziomie nie niższym niż odpowiednio: 6, 6,50 oraz 7 proc. PKB, podczas gdy rządowy projekt nowelizacji ustawy przewiduje w tych latach wzrosty w wysokości: 5,75, 6,00 i 6,20 proc. PKB.

Ustawa 7 proc. trafi do podpisu prezydenta

Sejmowa Komisja Zdrowia w czwartek, 16 września wniosła (przewagą jednego głosu) o odrzucenie senackich poprawek przyspieszających i zwiększających udział PKB w wydatkach na ochronę zdrowia.

Na piątkowym (17 września) posiedzeniu Sejmu posłowie wysłuchali sprawozdania Sejmowej Komisji Zdrowia w tej sprawie. Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Przypomnijmy, że Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia postuluje jeszcze szybszy - niż proponował Senat - wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej, bo do wysokości nie 7%, ale 8% PKB - już od roku 2024.

Czytaj też:

7,2 proc. PKB na zdrowie odrzucone. Zdecydował jeden głos

W Sejmie o 7 proc. PKB na zdrowie do 2027 roku. Pośpiech wokół ustawy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum