Wycena dobokaretki i pierwsze posiedzenie zespołu ds. ratownictwa. Kraska zapowiada zmiany

Autor: JKB • Źródło: RMF FM, Rynek Zdrowia16 sierpnia 2021 11:50

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu - 18 sierpnia - odbędzie się pierwsze posiedzenie ministerialnego zespołu ds. reformy w ratownictwie medycznym. Wspomniał także o nowej wycenie tzw. dobokaretki.

  • Podczas rozmowy na antenie RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział na pytania dotyczące nadchodzących działań rządu ws. ratowników medycznych
  • Wiceminister resortu zapewnił, że cały czas toczą się rozmowy nie tylko z ratownikami, ale także świadczeniodawcami
  • Zapowiedział, że 18 sierpnia odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu ds. zmiany ustawy o ratownictwie medycznym

Protest ratowników i problemy z obsadą karetek. Co planuje rząd?

Do studia RMF FM został zaproszony wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który opowiedział o najbliższych planach dotyczących ratownictwa medycznego. Wiceszef resortu został zapytany o to, co zamierza robić rząd, aby nie dopuścić do sytuacji, gdy podczas czwartej fali pandemii zabraknie obsady karetek. Według Kraski, cały czas są prowadzone rozmowy, które mają przynieść owocne rezultaty.

- Rozmowy są ciągle prowadzone, nie tylko z ratownikami, ale także ze świadczeniodawcami. W tej chwili toczy się w Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji wycena tzw. dobokaretki. W tym procesie biorą udział także świadczeniodawcy, ale także przedstawiciele związków zawodowych ratowników – stwierdził wiceminister zdrowia.

Gość RMF FM przyznał także, dlaczego tak ważna jest wycena dobokaretki, a także zapowiedział zbliżający się termin ważnego spotkania.

- Dobokaretka kosztuje. W przyszłym tygodniu będziemy mieli już pierwsze efekty pracy AOTMiT-u. Mam nadzieję, że to będzie taka wycena, która umożliwi sprawną pracę w ratownictwie medycznym. W środę (18 sierpnia) mamy pierwsze posiedzenie zespołu ds. zmiany ustawy o państwowym ratownictwie medycznym.

Sprawdź: Ratownik pokazał, ile zarobił na etacie w czerwcu. Grzesiowski: "Współczesna forma niewolnictwa"

SOR-y zamknięte, a karetki stoją. Ratownicy domagają się spotkania z ministrem

Stawka za godzinę dla ratowników

Jedno z ostatnich pytań dotyczyło stawki wyznaczonej dla ratowników medycznych, czyli 24 zł za godzinę. Według wiceministra to faktycznie niska kwota, ale ma nadzieję na poprawę sytuacji pod tym kątem.

- Myślę, że świadczeniodawcy dostają dość spore środki i powinni jednak zdecydowanie podnieść płacę w ratownictwie medycznym. Apeluję, aby między ratownikami a świadczeniodawcami także powstał dialog. środki, które my przekazujemy z budżetu są wystarczająco duże, być może będzie trzeba do tego dołożyć.

Czytaj: Medycy wyjdą na ulicę. Będzie wielki protest pracowników ochrony zdrowia. Znamy datę

Duży strajk medyków już we wrześniu

Przypomnijmy, pod koniec czerwca tego roku ratownicy medyczni protestowali w kilku miastach, domagając się spełnienia wcześniej obiecanych postulatów. Chodziło nie tylko o podwyżki, ale także o nowelizację ustawy o systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wprowadzeniu ustawy o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych.

W związku z tym, że porozumienia z resortem zdrowia nie ma, ratownicy prawdopodobnie przyłączą się do protestu pracowników ochrony zdrowia, który ma się odbyć 11 września w Warszawie, a który organizuje Ogólnopolski Komitet Potestacyjno-Strajkowy.

Komitet powołano 2 sierpnia. Składa się z przedstawicieli m.in. ogólnopolskich związków zawodowych zawodów medycznych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia.

Czytaj: Wrocław. Ratownicy rezygnują z pracy. 19 złożyło wypowiedzenia, prawie 50 jest na zwolnieniu lekarskim

MZ powołał zespół do reformy ratownictwa medycznego. Znamy skład

To będzie największy protest medyków w historii. Na ulice wyjdzie kilkanaście tysięcy osób

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum