Trwa V Konkurs Zdrowy Samorząd. Weź udział w internetowym głosowaniu!

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia28 stycznia 2022 18:05

Piąta edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd" wkroczyła w kolejną fazę. Ruszyło już internetowe głosowanie czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego. Potrwa do 14 lutego.

Trwa V Konkurs Zdrowy Samorząd. Weź udział w internetowym głosowaniu!
Samorządy mimo pandemii starają się nie rezygnować z realizacji programów zdrowotnych Fot. UMWZ
  • V Konkurs „Zdrowy Samorząd” jest wydarzeniem towarzyszącym VII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 3-4 marca 2022 r.)
  • Do organizujących konkurs redakcji i Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego wpłynęło ponad 90 programów zdrowotnych realizowanych przez samorządy.
  • Spośród zgłoszeń wybrano 30 nominowanych programów. Trafią do oceny ekspertów z Rady Konsultacyjnej, a już teraz mogą na nie głosować nasi Czytelnicy
  • Internetowe głosowanie potrwa do 14 lutego 2022 r. (do godz. 12.00). Głosy można oddawać: TUTAJ

Liczba zgłoszonych przez samorządy programów jest krzepiąca

Głównym celem Konkursu "Zdrowy Samorząd" jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują - między innymi w ramach programów polityki zdrowotnej - zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych schorzeń.

14 stycznia 2022 r. upłynął termin przyjmowania zgłoszeń w ramach piątej edycji „Zdrowego Samorządu” . Do organizujących konkurs redakcji Portalu Samorządowego i Rynku Zdrowia wpłynęło z całego kraju ponad 90 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie!

Konkursowe zgłoszenia uwzględniały wybraną aktywność samorządów w latach 2018-2021, obejmującą realizację programów polityki zdrowotnej, kampanii edukacyjnych i akcji profilaktycznych.

Tak dużo zgłoszeń zaskakuje tym bardziej, że - od kilku lat, z różnych powodów - jednostki samorządu terytorialnego wyraźnie ograniczają liczbę realizowanych programów polityki zdrowotnej. W latach 2020-2021 wpływ na spadkową tendencję na pewno wywarła pandemia COVID-19.

Przypomnijmy, że Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w 2017 roku oceniła ponad 350 takich przedsięwzięć prowadzonych przez samorządy. W 2018 roku Agencja wydała opinie dotyczące 239 programów, w 2019 - prawie 200, natomiast w 2020 r. - 97. W 2021 roku do oceny trafiły dotychczas tylko 54 programy.

Programy profilaktyczne. Samorządy szukają nowych pomysłów. I znajdują!

Pozytywna jest nie tylko liczba, ale i różnorodność tematyczna projektów zgłoszonych w tym roku do Konkursu „Zdrowy Samorząd”. Szczepienie nie dominują już tak wyraźnie jak w poprzednich latach. Widać, że samorządy szukają nowych pomysłów i je znajdują! Wśród nadesłanych programów nie brakuje naprawdę interesujących propozycji dotyczących, między innymi opieki nad osobami starszymi, a z drugiej strony kampanii w niekonwencjonalny sposób kierowanych do dzieci i młodzieży. Coraz więcej propozycji dotyczy też różnych form wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Spośród zgłoszeń w ramach tegorocznej edycji Konkursu „Zdrowy Samorząd” wybrano 30 nominowanych programów. Laureaci wyłonieni zostaną przez Radę Konsultacyjną Konkursu.

Nagrody - statuetki „Zdrowy Samorząd” - zostaną przyznane w trzech kategoriach:

  • Zdrowa Gmina
  • Zdrowy Powiat
  • Zdrowe Województwo

Jeden z projektów otrzyma także nagrodę czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego, którzy do 14 lutego 2022 r. (do godz. 12.00) mogą oddawać: TUTAJ.

Uroczyste wręczenie nagród - statuetek „Zdrowy Samorząd” - odbędzie się 3 marca 2022 r. podczas Gali VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Przypomnijmy, że w ramach poprzedniej edycji Konkursu do organizatorów wpłynęło z całego kraju aż 100 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Spośród zgłoszeń wybrano 30 nominowanych samorządów. Laureaci wyłonieni zostali przez Radę Konsultacyjną konkursu, a jeden z projektów otrzymał także nagrodę czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego.

V Konkurs „Zdrowy Samorząd” jest wydarzeniem towarzyszącym VII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 3-4 marca 2022 r.).

Więcej o Kongresie i rejestracja:  hccongress.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum