Wszystkie przychodnie lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce z umowami z Funduszem

Autor: • Źródło: PAP30 grudnia 2022 16:35

Wszystkie przychodnie lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce zdecydowały się podpisać aneksy przedłużające umowy z Funduszem - poinformowała w piątek dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Agnieszka Pachciarz.

Wszystkie przychodnie lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce z umowami z Funduszem
Wszystkie przychodnie lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce z umowami z Funduszem Fot. AdobeStock

 

Wszystkie przychodnie lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce z umowami z Funduszem

Aneksy podpisywały te podmioty, których umowy obejmowały okres do końca tego roku. Agnieszka Pachciarz podała, że obecnie ponad 90 proc. umów lekarskich w podstawowej opiece zdrowotnej w Wielkopolsce to umowy na czas nieokreślony.

Na początku grudnia do podmiotów, którym kończyły się umowy, zostały przesłane aneksy wydłużające je o 27 miesięcy. W ostatnim tygodniu grudnia część aneksów ciągle jednak nie była podpisana, a sytuacja taka dotyczyła jedynie Wielkopolski.

- Otrzymaliśmy informację, że lekarze, których umowy wygasają z końcem tego roku, są skłonni podpisać aneksy przedłużające je na czas nieokreślony, na co przystaliśmy - poinformowała Agnieszka Pachciarz.

Dyrektor WOW NFZ przyznała, że było to rozwiązanie, o które Fundusz zabiegał od kilku lat i które zaproponował podmiotom również w październiku tego roku.

- Nie zostało ono zaakceptowane przez lekarzy rodzinnych i tylko niewiele ponad 30 przychodni zdecydowało się wtedy na bezterminowe umowy. W tej chwili ponad 90 proc. umów lekarskich w podstawowej opiece zdrowotnej w Wielkopolsce to umowy na czas nieokreślony. Jest to bardziej korzystna forma zarówno dla pacjentów, jak i dla Funduszu - podała.

Jak wyjaśniła, to rozwiązanie daje większe bezpieczeństwo i pozwala uniknąć stresu związanego z niepewnością, czy dana przychodnia podpisze umowę na kolejny okres. Umowy na czas nieokreślony pozwalają także uniknąć corocznych formalności związanych z ich przedłużaniem.

"Daje to obecnie przestrzeń i czas do zajęcia się innymi sprawami związanymi z podstawową opieką zdrowotną, które sygnalizują nam pacjenci. Jest to tym bardziej ważne w obliczu wyzwań ostatnich dni związanych z wysoką zachorowalnością na choroby infekcyjne, kiedy duża liczba pacjentów szuka pomocy w szpitalach i gabinetach lekarzy rodzinnych" - poinformowała Pachciarz.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze