Wśród zadań pełnomocnika ds. równego traktowania - zmiany w edukacji lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2014 20:06

Przeciwdziałanie przemocy ze względu na orientację seksualną oraz działania na rzecz kształcenia lekarzy nt. transpłciowości to zadania stojące przed nową pełnomocnik ds. równego traktowania - mówi prezes Kampanii Przeciw Homofobii Agata Chaber.

We wtorek nową pełnomocnik rządu ds. równego traktowania została prof. Małgorzata Fuszara. Zastąpi na tym stanowisku Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, która zdobyła mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

- Bardzo cieszymy się z wyboru prof. Fuszary na to stanowisko. Nie jest związana z żadną konkretną partią polityczną, a to daje jej szczególną pozycję w realizacji zadań na rzecz równego traktowania - mówiła Chaber. 

Dodała, że konieczne jest "dostosowanie programów nauczania na uczelniach medycznych kształcących lekarzy i pielęgniarki do współczesnych norm i wiedzy o seksualności człowieka i jego tożsamości płciowej". 

- W kontakcie z personelem sektora ochrony zdrowia osoby nieheteroseksualne są bardzo często dyskryminowane. Sytuacja z osobami transseksualnymi przedstawia się jeszcze gorzej, ponieważ lekarze, w szczególności ginekolodzy czy dermatolodzy, nic nie wiedzą o zagadnieniach związanych z transpłciowością. To należałoby zmienić jak najszybciej, ponieważ osoby LGBT unikają z korzystania z usług medycznych - wskazała Chaber.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum