×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wspólne zakupy leków przez szpitale będą możliwe. NFZ publikuje projekt zarządzenia

Autor: WOK • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia16 sierpnia 2021 12:45

Centrala NFZ opublikowała projekt zarządzenia dotyczący umów na programy lekowe. Dzięki nowym przepisom szpitale będą mogły prowadzić wspólne przetargi dotyczące zakupu leków.

Wspólne zakupy leków przez szpitale będą możliwe. NFZ publikuje projekt zarządzenia
Szpitale będą mogły prowadzić wspólne przetargi na zakup leków; FOT. PTWP
 • Na stronie NFZ ukazał się projekt zarządzenia umożliwiającego prowadzenie przez grupę szpitali wspólnych przetargów na zakup leków
 • Znowelizowane przepisy mają na celu ułatwienie pacjentom dostępu do innowacyjnych terapii w ramach programów lekowych
 • Planowane regulacje mają też skierować publiczne środki finansowe na obszary terapeutyczne najbardziej tego wymagające

Na stronie Centrali NFZ ukazał się w piątek, 13 sierpnia projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe.

Wspólny zakup leków na podstawie udzielonych pełnomocnictw

- Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem do zarządzenia Nr 162/2020/DGL prezesa NFZ z dnia 16 października 2020 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe dostosowaniu zapisów zarządzenia do możliwości przeprowadzania wspólnych postępowań na zakup leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych - informuje NFZ.

- Zgodnie z projektowanymi zmianami realizacja umowy w części dotyczącej nabywania leków może być realizowana poprzez wspólny zakup leków nabywanych na podstawie udzielonych pełnomocnictw przez poszczególnych świadczeniodawców na rzecz podmiotu, który będzie wskazany przez prezesa NFZ do przeprowadzenia wspólnego postępowania przetargowego - wyjaśnia Fundusz.

Projekt uwzględnia zmiany w refundacji leków

- Planowane działania mają na celu realokację środków finansowych uzyskanych w wyniku przeprowadzonego postępowania na obszary terapeutyczne najbardziej tego wymagające. Należy przy tym uwzględnić znaczne zmiany, jakie zaszły w zakresie leków refundowanych w programach lekowych na przestrzeni ostatnich miesięcy. Stąd też sprostanie wyzwaniom jakie płyną z udostępnienia szeregu innowacyjnych technologii lekowych wymaga podjęcia konkretnych działań - czytamy w uzasadnieniu projektu zarządzenia.

- Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów oczekujących realnego dostępu do nowoczesnych technologii lekowych, płatnik publiczny podejmuje wyzwanie jakim jest przeprowadzenie wspólnych postępowań na zakup leków. W wyniku tych działań większa liczba pacjentów uzyska dostęp do terapii, również z wykorzystaniem nowych, innowacyjnych leków - zaznacza NFZ.

Projekt zarządzenia - do pobrania poniżej w pdf.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze