Współczynnik korygujący: o 16 procent więcej pieniędzy dla szpitali. NFZ podał szczegóły

Autor: Szymon Bijak • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia23 września 2022 10:31

Najnowsze zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, które wejdzie w życie 24 września, dotyczy mechanizmu wsparcia finansowego dla szpitali. W jego ramach wprowadzony zostanie współczynnik korygujący. Będzie on obowiązywał od 1 września 2022 do 30 czerwca 2023.

Współczynnik korygujący: o 16 procent więcej pieniędzy dla szpitali. NFZ podał szczegóły
Współczynniki korygujące dla szpitali. NFZ przeznaczy ponad 500 mln zł. Fot. AdobeStock
  • Uruchomione zostało wprowadzenie specjalnego mechanizmu wsparcia finansowego dla szpitali ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia 
  • Chodzi o wprowadzenie współczynnika korygującego, który będzie obowiązywał od 1 września do końca czerwca 2023
  • Na realizację tzw. mechanizmu restrukturyzacyjnego NFZ przeznaczy 524 mln zł: blisko 210 mln zł w tym, a 314,5 mln zł w przyszłym roku
  • Obecnie trwają konsultacje społeczne zarządzeń prezesa NFZ. Opinie i uwagi mogą przesłać uprawnione podmioty

Wprowadzenie współczynnika korygującego. Jest rozporządzenie NFZ

Decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do szpitali, które mają problem ze zbilansowaniem swojego budżetu, trafią dodatkowe pieniądze. Chodzi o ponad 500 mln zł. W zamian szpitale, które do tej pory były w najtrudniejszej sytuacji, przygotują „mapę drogową” z kierunkami działań, dzięki którym te placówki będą bilansować się na przyszłość.

Narodowy Fundusz Zdrowia, na polecenie Ministra Zdrowia, przygotował specjalny mechanizm wsparcia finansowego dla szpitali. Fundusz udostępnił już zarządzenie dotyczące wartości i okresu obowiązywania współczynnika korygującego dotyczącego świadczeń udzielanych przez świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). 

Wprowadzany współczynnik korygujący będzie obowiązywał od 1 września do końca czerwca przyszłego roku, a zarządzenie wejdzie w życie 24 września.

— Miesięczna wartość współczynnika korygującego będzie równa 1/6 różnicy pomiędzy sumą wartości umów świadczeniodawcy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na II półrocze 2022 r., według stanu na 30 czerwca 2022 r., powiększoną o 16 proc., a sumą wartości umów tego świadczeniodawcy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na II półrocze 2022 r., według stanu na 30 września 2022 r., z wyłączeniem leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych programami lekowymi, leków stosowanych w chemioterapii, leków stosowanych w ratunkowym dostępie do technologii lekowej — czytamy w uzasadnieniu. 

Od początku przyszłego roku natomiast jego miesięczna wartość  będzie
pomniejszana, "w przypadku zwiększenia po tym dniu wartości umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej". 

Narodowy Fundusz Zdrowia przyznaje, że to rozwiązanie ma  zagwarantować kompleksowość oraz ciągłość udzielania świadczeń przez placówki i zapewnić stabilność pod względem finansowym. 

Pieniądze w zamian za tzw. "mapę drogową". Chodzi o dalsze kierunki działań

Istnieje jednak pewien warunek, który pozwoli placówkom na skorzystanie z kolejnej transzy wsparcia.

Szpitale, w ciągu trzech miesięcy od zmiany warunków finansowania, powinny przygotować tzw. "mapę drogową". Chodzi o kierunki działań, które mają wpłynąć na zrównoważenie kosztów oraz przychodów.

Wspomniana mapa — jak podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia — ma zostać opracowana w porozumieniu z organami założycielskimi oraz wojewódzkimi oddziałami Funduszu. 

— W tym zakresie rekomenduje się przeprowadzenie analizy sytuacji ekonomicznej, organizacyjnej i kadrowej podmiotu leczniczego, celem określenia obszarów problematycznych i obarczonych ryzykiem. Uzyskane wnioski powinny pozwolić na wskazanie działań i strategii dalszego funkcjonowania w celu optymalizacji działalności podmiotu leczniczego i osiągnięcia oczekiwanych wyników finansowych — możemy przeczytać w dalszej części uzasadnienia. 

— Przygotowanie tego opracowania jest istotne przede wszystkim dla placówek, u których wartość dodatkowych środków, wynikających z minimalnego wzrostu wartości umów, wynosi poniżej 10 proc. – wyjaśnia Filip Nowak. 

NFZ informuje, że w związku z wprowadzeniem tego mechanizmu, budżet zostanie obciążony maksymalnie o dodatkowe 209,6 mln zł w tym roku i 314,5 mln zł w 2023. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum