WOK/Rynek Zdrowia | 04-11-2018 20:22

Wsparcie samorządów w realizacji programów zdrowotnych - jest kilka narzędzi

- Z badań przeprowadzonych w latach 2009-2010 wynika, że samorządy wszystkich szczebli oczekują wsparcia w zakresie przygotowania i realizacji programów polityki zdrowotnej - zaznacza Tomasz Jan Prycel, ekspert w zakresie tworzenia projektów zdrowotnych, współtwórca Projektu "Zdrowie, Człowiek, Profilaktyka".

- Jak wiadomo, samorządy są obciążone ogromną ilością różnego rodzaju zadań i nie zawsze dysponują odpowiednimi możliwościami oraz czasem, aby skupić się na zdrowiu. Jednym z narzędzi, które może być pomocne dla samorządowców, jest bezpłatny kreator programów zdrowotnych, który umieściliśmy na stronie www.dobreprogramyzdrowotne.pl - przypomina Tomasz J. Prycel.

- Korzystając z tego kreatora można przygotować program polityki zdrowotnej zgodnie ze schematem zalecanym przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - podkreśla ekspert.

- Inne narzędzia to modele programów zdrowotnych opracowane przez różne podmioty, chociażby przez stowarzyszenie CEESTAHC. Przypomnę, że ta organizacja przygotowała m.in. schematy programów obejmujące: profilaktykę wtórną po ostrych zespołach wieńcowych, opiekę nad wcześniakami, szczepienia osób dorosłych przeciwko pneumokokom czy wczesną diagnostykę w kierunku wykrycia HCV - wylicza Tomasz J. Prycel.

- Można też sięgnąć po opracowania programów przygotowane przez Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich - dodaje ekspert.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XIV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2018 r.).