Wsparcie dla osób 60+. "Senior ma być zbadany przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od uzyskania wyniku testu"

Autor: JKB • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia21 stycznia 2022 13:21

Podczas konferencji prasowej 21 stycznia premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ze względu na najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem seniorów, dla osób w wieku 60+ zostaną wdrożone nowe zasady opieki pozaszpitalnej. Chodzi o szybkie zbadanie przez lekarza POZ.

Wsparcie dla osób 60+. "Senior ma być zbadany przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od uzyskania wyniku testu"
Premier Morawiecki zapowiedział wzmocnienie opieki pozaszpitalnej. Fot. PAP/Albert Zawada
  • Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zwołał wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim konferencję prasową 21 stycznia
  • Jak zaznaczył minister zdrowia, obecnie mamy okres prawdziwej "eksplozji" pandemii koronawirusa
  • Chcąc ochronić seniorów przed skutkami zakażeń, zostanie wdrożony nowy mechanizm bezpieczeństwa
  • - Osoby 60+ będą mogły być zbadane w domu przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od pozytywnego wyniku testu - zapowiedział premier

Eksplozja pandemiczna w Polsce

Podczas konferencji prasowej 21 stycznia, minister zdrowia Adam Niedzielski wprost wyjaśnił, jak wygląda obecna sytuacja pandemiczna w kraju w związku ze znaczącym wzrostem zakażeń.

- Mamy za sobą tydzień który możemy nazwać eksplozją pandemii. Patrząc na dzisiejszy monitoring widzimy, że istnieje ryzyko, że dzisiejszy wynik przekroczy 40 tys. Mamy do czynienia nie tylko z piątą falą, ale także nasileniem zakażeń. Mamy nadzieję, że nasilenie zakażeń będzie w mniejszym stopniu przekładała się na hospitalizacje - zaznaczył szef resortu zdrowia.

- Najbliższe tygodnie są czasem, kiedy zweryfikuje się, w jakim stopniu zakażenia przełożą się na hospitalizację - podkreślił minister.

Ochrona seniorów dzięki wsparciu POZ

Głos w sprawie pandemii zabrał także premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że jednym z elementów w walce z COVID-19 będzie wzmocniona ochrona seniorów.

- Opieka pozaszpitalna w piątej fali musi być zintensyfikowana w opiece nad pacjentem, który nie trafia do szpitala. Osoby 60+ będą mogły być zbadane w domu przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od wyniku testu - podkreślił premier.

Obciążenie poradni POZ w dobie pandemii

Przypomnijmy, kilka dni temu pojawiło się oficjalne stanowisko Porozumienia Zielonogórskiego w sprawie obciążenia poradni POZ w dobie pandemii.

- Z naszych obserwacji wynika, że obciążenie pracą w przychodniach POZ wzrosło co najmniej o 10 -20 proc. i to w sytuacji kurczenia się zasobów kadrowych, gdy medycy odchodzą z zawodu m.in. z powodu przejścia na zasłużoną emeryturę. To dotyczy lekarzy, pielęgniarek i położnych, których nie ma komu zastąpić. Zwłaszcza na obszarach odległych od dużych miast. Zapraszamy Pana Rzecznika do Sulechowa w woj. lubuskim, gdzie z tego powodu została ostatnio zamknięta przychodnia, w której opiekę znajdowało kilkanaście tysięcy pacjentów. I prosimy o odpowiedź – kto teraz ma tym pacjentom zapewnić należną im konstytucyjnie bezpłatną opiekę medyczną na poziomie POZ? – zapytał ekspert FPZ Andrzej Zapaśnik.

Z kolei zdaniem wiceprezesa PZ Wojciecha Pacholickiego, liczba podobnych miejsc, gdzie pacjenci nie będą mieli zapewnionej podstawowej opieki zdrowotnej, będzie w najbliższych miesiącach i latach dramatycznie wzrastać.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum