Wskazania specjalisty i recepta refundowana. Kiedy lekarz POZ odmówi wypisania?

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia06 września 2022 18:00

Odmowa wystawienia recepty refundowanej na leki od specjalisty przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej? Na wszelkie wątpliwości odpowiedział RPP i wskazał, jakie kroki powinien podjąć lekarz specjalista i lekarz rodzinny.

Wskazania specjalisty i recepta refundowana. Kiedy lekarz POZ odmówi wypisania?
RPP odpowiedział na pytanie dotyczące recepty refundowanej. Fot. AdobeStock
  • Co zrobić, gdy lekarz specjalista odesłał mnie po receptę refundowaną do lekarza POZ, a lekarz POZ odmawia jej wystawienia? – zadano pytanie RPP
  • Jak wynika z odpowiedzi Rzecznika, że jeśli lekarz specjalista uznał, że schorzenie pacjenta mieści się w zakresie wskazań do refundacji określonego leku, wówczas lekarz ten wystawia pacjentowi receptę na lek z refundacją
  • Dodał również, że konieczne w tej sprawie pisemne poinformowanie przez lekarza specjalistę pacjenta i lekarza POZ m.in. o ordynowanych lekach, w tym także o okresie ich stosowania oraz wizytach kontrolnych

Pytanie o receptę refundowaną

Do Rzecznika Praw Pacjenta za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta napływają najczęściej zadawane pytania przez pacjentów. Dotyczą one m.in. POZ czy wystawiania recept. Rzecznik regularnie aktualizuje listę pytań o jak najbardziej szczegółowe odpowiedzi.

Co zrobić, gdy lekarz specjalista odesłał mnie po receptę refundowaną do lekarza POZ, a lekarz POZ odmawia jej wystawienia? – to jedno z pytań, które dotarły do Rzecznika.

Jak czytamy w odpowiedzi, RPP podkreślił, że oceny zasadności ordynacji leku z refundacją dokonuje lekarz leczący pacjenta, uwzględniając przy tym stan zdrowia chorego oraz wynikające z tego tytułu potrzeby medyczne.

- Jeśli lekarz specjalista uznał, że schorzenie pacjenta mieści się w zakresie wskazań do refundacji określonego leku, wówczas lekarz ten wystawia pacjentowi receptę na lek z refundacją – czytamy.

Ważne zadania lekarza specjalisty

Na tym RPP nie poprzestał, bowiem wyjaśnił wszystkie kroki, jakie powinien spełnić lekarz specjalista w sprawie leczenia pacjenta. Okazuje się, że lekarz leczący pacjenta w poradni specjalistycznej jej obowiązany pisemnie informować:

  • pacjenta,
  • lekarza ubezpieczenia zdrowotnego albo felczera ubezpieczenia zdrowotnego,
  • lekarza POZ,

- o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych, w tym o okresie ich stosowania i sposobie dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych – czytamy.

Wskazane informacje powinny być przekazywane lekarzowi/felczerowi nie rzadziej niż co 12 miesięcy, na druku: Informacja dla lekarza kierującego.

- W związku z tym lekarz podstawowej opieki zdrowotnej/rodzinny może kontynuować przepisywanie pacjentowi leku z refundacją zaleconego przez specjalistę w poradni specjalistycznej, jeśli dysponuje udokumentowanym rozpoznaniem schorzenia od tego specjalisty (tj. Informacją dla lekarza kierującego), obejmującym również informację o zaleconych lekach z refundacją – podsumował Rzecznik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum