Wrocław: Nowoczesna złoży projekt dot. finansowania in vitro przez miasto

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2017 14:10

Radni Nowoczesnej chcą, by 9 lutego na sesji Rady Miasta Wrocławia głosowany był projekt uchwały wprowadzający w mieście program dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro. Według projektu miasto miałoby przeznaczać na ten program rocznie 2,1 mln zł.

Wrocław: Nowoczesna złoży projekt dot. finansowania in vitro przez miasto
Każda z zakwalifikowanych par mogłaby się starać o dofinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego do kwoty 5 tys. zł. Fot. Archiwum

Projekt uchwały zgłoszony przez radnych Nowoczesnej miał być poddany pod obrady Rady Miejskiej Wrocławia już we wrześniu ubiegłego roku. Wycofano go jednak wówczas, gdyż brakowało opinii Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Taką opinię uzyskaliśmy i jest ona pozytywna - powiedziała w niedzielę (29 stycznia) PAP radna Nowoczesnej Magdalena Razik-Trziszka.

Radni Nowoczesnej chcą, aby uchwała była głosowa 9 lutego, na najbliższej sesji Rady Miasta Wrocławia.

Projekt uchwały zakłada wprowadzanie we Wrocławiu programu leczenia niepłodności metodą in vitro w latach 2017-2019. Roczny budżet programu miałby wynosić 2,1 mln zł.

- Każda z zakwalifikowanych par mogłaby się starać o dofinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego do kwoty 5 tys. zł - powiedziała Razik-Trziszka.

To oznacza, że rocznie dofinansowanych mogłoby być 420 procedur. Różnicę między całkowitym kosztem procedury, a dofinansowaniem będą musieli pokryć pacjenci.

- Średni koszt takie procedury to 7,5 tys. zł - dodała radna.

Wrocławski program leczenia niepłodności metodą in vitro przewiduje, że dofinansowanie będzie przysługiwało tylko do pierwszego z zabiegów.

- Chcemy tym samym włączyć do programu jak najwięcej par - powiedziała radna.

O udział w programie będą mogły starać się osoby, które są mieszkańcami Wrocławia i spełniają ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia in vitro.

Razik-Trziszka podkreśliła, że wrocławski program jest wzorowany na tych, które zostały przyjęte m.in. w Sosnowcu, Łodzi czy Bydgoszczy. W zeszłym tygodniu program dofinansowania metody in vitro przyjęła Rada Miasta Poznania. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum