Wraca szpital na Stadionie Narodowym. Trwają przygotowania do otwarcia

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Mazowiecki Urząd Wojewódzki18 listopada 2021 11:50

Trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Placówka ma zacząć przyjmować pacjentów już od 25 listopada. Wojewoda mazowiecki zdecydował o utworzeniu tu 100 łóżek covidowych.

 • Trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym
 • Wojewoda mazowiecki zdecydował o utworzeniu tu 100 łóżek covidowych, w tym 10 respiratorowych
 • Szpital ma zacząć przyjmować pacjentów już od 25 listopada

Wraca szpital na Stadionie Narodowym

Trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Szpital ma zacząć przyjmować pacjentów już od 25 listopada. Będzie tu łącznie 100 łóżek covidowych, w tym 10 respiratorowych.

Decyzję w tej sprawie wydał wojewoda mazowiecki.

- 16 listopada Wojewoda Mazowiecki wydał polecenie dla Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie ws. utworzenia od 25 listopada br. 100 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym 10 respiratorowych - w szpitalu tymczasowym zlokalizowanym na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie - przekazały służby prasowe wojewody.

Czytaj także: Szpital wstrzyma przyjęcia pacjentów z COVID-19. "Kadra już nie wytrzymuje"

Oddział covidowy zamiast urologii. Szpital wstrzymał przyjęcia do odwołania

Szpital covidowy pilnie zatrudni medyków. Potrzeba pielęgniarek, ratowników i opiekunów medycznych

Na Mazowszu prawie 600 łóżek covidowych w szpitalach tymczasowych

Jak dodawali przedstawiciele urzędu w województwie mazowieckim funkcjonuje obecnie 7 szpitali tymczasowych (15 listopada ruszył szpital tymczasowy w Płocku). 

- Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w szpitalach tymczasowych przygotowane są obecnie 574 łóżka dla pacjentów z Covid-19 (stan na 17 listopada br.), w tym 104 miejsca respiratorowe - wymieniają przedstawiciele wojewody. 

Łóżka covidowe w woj. mazowieckim w szpitalach tymczasowych:

w Warszawie:

 • szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego  obecnie przygotowane ma 162 łóżka, w tym 50 respiratorowych,
 • szpital modułowy WIM – obecnie przygotowanych ma 60 łóżek, w tym 12 respiratorowych,
 • od 5 listopada br. ruszył szpital tymczasowy prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny przy Okęciu. Placówka obecnie przygotowanych ma 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych.

W Radomiu:

 • szpital tymczasowy – obecnie przygotowanych ma 80 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19.

W Siedlcach:

 • szpital tymczasowy - obecnie przygotowanych ma 100 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych.

W Ostrołęce:

 • szpital tymczasowy - obecnie przygotowanych ma 88 łóżek dla pacjentów z Covid-19.

W Płocku:

 • szpital tymczasowy - obecnie przygotowanych ma 28 łóżek.

- Jednocześnie Wojewoda oczekuje przywrócenia pełnego potencjału Szpitala Południowego w związku z tym, że do urzędu wpływają sygnały o odsyłaniu zespołów ratownictwa medycznego - czytamy w komunikacie Urzędu Wojewódzkiego.

Sprawdź: Pogarsza się sytuacja w przychodniach. Ogromne kolejki do lekarzy rodzinnych

Instrumentariuszka dokończyła operację? Szpital wydał oświadczenie: "Stanowczo dementujemy"

"Szpitale nie mogą odmówić przyjęcia pacjentów"

Mazowiecki Urząd Wojewódzki wylicza też, ile łącznie jest łóżek covidowych w całym regionie i gdzie ich liczba zostanie zwiększona.

- Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, obecnie przygotowane są 3 023 łóżka dla pacjentów z COVID-19, w tym 294 miejsca respiratorowe, z czego zajętych jest 2 465 łóżek. W Warszawie wyznaczone są 1132 łóżka (zajętych 935) - informują służby prasowe wojewody.

Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego, w ostatnich dniach baza łóżkowa powiększyła się m.in. w:

 • Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej przy ul. Zygmunta Krasińskiego w Warszawie – do 21 listopada 2021 r. placówka dostała polecenie przygotowania 3 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem Covid-19, a od 22 listopada br. 20 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym 3 łóżek respiratorowych
 • Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher przy ul. Spartańskiej 1 w Warszawie – od 16 listopada 2021 r. placówka dostała polecenie przygotowania 12 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 1 łóżka respiratorowego
 • Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim – od 15 listopada 2021 r. placówka dostała polecenie przygotowania 62 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 2 łóżek respiratorowych.

Decyzją Ministra Zdrowia, w ostatnich dniach baza łóżkowa powiększyła się m.in. w:

 • Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu – placówka dostała polecenie przygotowania 82 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 9 łóżek respiratorowych,
 • Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym  w Warszawie – placówka dostała polecenie przygotowania 92 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 5 łóżek respiratorowych.

Ponadto - jak wskazuje UW - pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, np. szpitale wojewódzkie, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Przedstawiciele wojewody mazowieckiego przypominają przy tej okazji, że "zgodnie z przepisami prawa, szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia".

- Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych - każdy szpital musi mieć też przygotowane izolatki dla pacjentów z Covid-19, nawet jeśli nie posiada w swoich strukturach oddziału zakaźnego. W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów. Wszystkie takie przypadki są wyjaśnianie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki - czytamy w komunikacie urzędu.

Sprawdź: Szpital Uniwersytecki wstrzymuje przyjęcia. Powodem jest COVID-19

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum