Wraca sprawa pediatrii w Opolskiem. Resort Zdrowia: zapaść przez brak kadr w całej Polsce

Autor: oprac. MP • Źródło: Sejm/Rynek Zdrowia19 kwietnia 2022 17:00

Do Ministra Zdrowia wpłynęło pismo dotyczące zapaści w pediatrii w woj. opolskim. - Wskazane w interpelacji problemy związane są z brakami kadrowymi w polskim systemie zdrowia w dziedzinie pediatrii - przyznaje resort zdrowia. Były już konsultant wojewódzki tłumaczył Rynkowi Zdrowia, że "jest gorzej niż w Kambodży".

Wraca sprawa pediatrii w Opolskiem. Resort Zdrowia: zapaść przez brak kadr w całej Polsce
Problemy pediatrii przedmiotem interpelacji do Ministra Zdrowia. Fot. AdobeStock
  • W marcu konsultant ds. pediatrii woj. opolskiego dr Jarosław Mijas złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. "Jest gorzej niż w Kambodży" - mówił w rozmowie z Rynkiem Zdrowia
  • Po tej rezygnacji przewodnicząca koła parlamentarnego Polska 2050 Hanna Gill-Piątek wystosowała interpelację do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie zapaści pediatrii w woj. opolskim
  • Posłanka podkreślała w piśmie, że "przytoczone problemy, choć dotyczą województwa opolskiego, są również typowe dla innych regionów"
  • Ministerstwo Zdrowia odpowiada na pytania o przeciwdziałanie problemom pediatrii
  • Resort przyznaje, że są one związane z "brakami kadrowymi w polskim systemie zdrowia"

Interpelacja ws. zapaści w pediatrii w woj. opolskim. "Dotyczy to również innych regionów"

W związku z rezygnacją konsultanta wojewódzkiego ds. pediatrii na Opolszczyźnie dr. Jarosława Mijasa, który w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przedstawiał problemy trapiące pediatrię, przewodnicząca koła parlamentarnego Polska 2050 Hanna Gill-Piątek przesłała do Ministra Zdrowia interpelację w sprawie zapaści w pediatrii w woj. opolskim.

- Przytoczone problemy, choć dotyczą województwa opolskiego, są również typowe dla innych regionów - wskazywała posłanka Gill-Piątek.

W piśmie zapytała ministra zdrowia:

  1. W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia planuje przeciwdziałać problemom w dostępie dzieci do opieki pediatrycznej?
  2. Czy planowane jest zwiększenie limitów specjalizacyjnych dla pediatrów?
  3. W jaki sposób systemowo ministerstwo planuje sobie poradzić z brakiem lekarzy, czy planowane jest zwiększenie limitów przyjęć na studia medyczne?
  4. W jaki sposób ministerstwo planuje rozwiązać problem braku oddziału neurologii dziecięcej dla dzieci do lat 3 w województwie opolskim?

"MZ wraz z NFZ podjęło szereg działań na rzecz pacjentów pediatrycznych"

W odpowiedzi na interpelację Ministerstwo Zdrowia napisało, iż "wraz z NFZ podjęło szereg działań, mających na celu poprawę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych na rzecz pacjentów pediatrycznych".

- Jednymi z najistotniejszych działań w tym zakresie jest wprowadzenie
m.in. nielimitowanego finansowania świadczeń udzielanych na rzecz tej grupy pacjentów, co w praktyce oznacza, że NFZ sfinansuje każde świadczenie wykonane pacjentowi do 18 roku życia - podkreślono.

- Jak również wprowadzenie w lecznictwie szpitalnym wyodrębnionych świadczeń zabiegowych dedykowanych jedynie pacjentom pediatrycznym, które ze względu na swoją specyfikę, posiadają wyższą wycenę niż analogiczne świadczenia udzielane osobom dorosłym - brzmi kontynuacja wypowiedzi.

Najniższa liczba pediatrów w przeliczeniu na mieszkańca

Ministerstwo przyznało, że "wskazane w interpelacji problemy związane są z brakami kadrowymi w polskim systemie zdrowia w dziedzinie pediatrii".

- Potwierdza to również opinia konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, który w rocznym sprawozdaniu za 2020 r. wskazał, że: "woj. opolskie od lat boryka się z najniższa ilością pediatrów na liczbę mieszkańców w kraju. Problemem jest słaba dostępność do opieki specjalistycznej (niewielka poprawa po otwarciu Wydziału Lekarskiego UO)" - pisze MZ.

Resort wskazuje, że aktualnie w woj. opolskim funkcjonuje jeden podmiot leczniczy (Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu), który realizuje świadczenia w zakresie dziecięcej opieki koordynowanej (DOK), której celem jest wczesne diagnozowanie i leczenie dzieci urodzonych z ciężkimi dysfunkcjami.

- Warunkiem niezbędnym do zawarcia umowy na DOK jest zapewnienie konsultacji specjalistycznych, w tym - lekarzy specjalistów w dziedzinie neurologii dziecięcej - podkreśliło ministerstwo.

Pełna odpowiedź Ministerstwa Zdrowia do interpelacji ws. pediatrii na Opolszczyźnie do pobrania poniżej.

Nowy konsultant ds. pediatrii na Opolszczyźnie

Dodajmy, że na początku kwietnia zapytaliśmy w urzędzie wojewódzkim, kiedy poznamy nazwisko nowego konsultanta, który zastąpi odchodzącego 10 kwietnia dr. Mijasa.

- Sprawa nowego konsultanta wojewódzkiego ds. pediatrii wciąż jest procedowana. Wojewoda rozważa kilka kandydatur i na ten moment nie został jeszcze powołany nikt nowy - mówiła wówczas Rynkowi Zdrowia Martyna Kolemba-Gaschka.

Rzecznik prasowy wojewody opolskiego dodała, że następcę powinniśmy poznać po Wielkanocy.

 

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum