Wraca reforma szpitali. Zamiast "dolegliwych narzędzi" specjalny fundusz. Minister zdradził szczegóły

Autor: Joanna Kobylańska- Butrym • Źródło: Rynek Zdrowia20 września 2022 09:53

Minister zdrowia Adam Niedzielski 20 września mówił o planowanej reformie szpitali: - Przygotowany jest już zmodyfikowany projekt, którego istotą jest powołanie specjalnego funduszu restrukturyzacyjnego. Dodał, że resort zrezygnował z "dolegliwych narzędzi"

Wraca reforma szpitali. Zamiast "dolegliwych narzędzi" specjalny fundusz. Minister zdradził szczegóły
Minister zdrowia mówił 20 września o reformie szpitali Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski 20 września w programie "Sedno Sprawy w Radia Plus mówił o planach związanych z reformą szpitali
  • Jak wyjaśnił, reforma ta wymaga modyfikacji, aby narzędzia związane z restrukturyzacją nie były "dolegliwe"
  • - To były narzędzia dolegliwe, to znaczy one nie dawały przestrzeni wyboru tym, którzy w trudnej sytuacji się znajdowali - podkreślił
  • Jak wyjaśniał istotą zmodyfikowanego projektu jest powołanie specjalnego funduszu restrukturyzacyjnego, do którego na zasadzie konkursu będą mogły aplikować szpitale w trudnej sytuacji finansowej
  • Zapowiedział także, że w najbliższych tygodniach zmodyfikowany projekt ustawy o reformie szpitalnictwa po raz kolejny trafi na ścieżkę rządową

MZ: przygotowany jest już zmodyfikowany projekt ustawy o reformie szpitali

20 września w audycji "Sedno Sprawy" Radia Plus minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiadał m.in. na pytanie o reformę szpitalnictwa. 

- Ona wymaga modyfikacji. Przedstawiliśmy taką bardzo odważną koncepcję, która stawiała na zwiększenie efektywności całego szpitalnictwa. Mieliśmy tam wprowadzone mechanizmy m.in.  kuratora czy pełnomocnika, który w sytuacji kryzysu w szpitalu miał zająć się restrukturyzacją. To były narzędzia dolegliwe, to znaczy one nie dawały przestrzeni wyboru tym, którzy w trudnej sytuacji się znajdowali - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Wyjaśnił również, na czym polegają planowane zmiany w modyfikowanej ustawie o reformie szpitali:

- Mamy trudną dyskusję z samorządami, z właścicielami szpitali powiatowych, dlatego modyfikujemy ten mechanizm, żeby bardziej pokazać, że jest to możliwość, szansa, a niekoniecznie dolegliwość - tłumaczył minister. 

- Przygotowany jest już zmodyfikowany projekt, którego istotą w gruncie rzeczy jest powołanie specjalnego funduszu restrukturyzacyjnego, do którego na zasadzie konkursu będą mogły aplikować te szpitale właśnie w trudnej sytuacji finansowej i otrzymać środki: z jednej strony na przygotowanie profesjonalnego planu restrukturyzacyjnego, z drugiej na wsparcie całego procesu restrukturyzacji, czyli również pewnego rodzaju oddłużenie szczególnie na poziomie tych najtrudniejszych zobowiązań wymagalnych -  dodał.

Na koniec Adam Niedzielski zapewnił, że "projekt w najbliższych tygodniach zostanie już po modyfikacji ponownie skierowany na ścieżkę rządową".
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum