Wpływy z akcyzy trafią do Funduszu Zdrowia Publicznego

Autor: Polska Times/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2015 12:35

Na początku przyszłego roku powstanie Fundusz Zdrowia Publicznego (FZP), który będzie zasilany wpływami z akcyzy od alkoholu, wyrobów tytoniowych i gier hazardowych.

Wpływy z akcyzy trafią do Funduszu Zdrowia Publicznego

Rządowy projekt ustawy o zdrowiu publicznym, który zakłada m.in. powołanie pełnomocnika rządu oraz Rady ds. Zdrowia Publicznego i stworzenie FZP, trafił już do konsultacji społecznych - informuje polskatimes.pl

Na zadania z zakresu zdrowia publicznego w 2016 roku ma być przeznaczonych maksymalnie 275 mln zł, w tym 61 mln zł z budżetu państwa i 214 mln zł z Funduszu Zdrowia Publicznego.

Rząd chce przeznaczyć na FZP 1 proc. z wpływów z akcyzy od napojów alkoholowych, 0,5 proc. z akcyzy od wyrobów tytoniowych oraz 3 proc. z wpływów z gier hazardowych objętych monopolem państwa.

W latach 2016-2025 kwota w FZP ma wynosić ponad 3,5 mld zł.

W uzasadnieniu do projektu ustawy o zdrowiu publiczny czytamy, że dzięki realizacji tych zadań będzie możliwa "znacząca poprawa sytuacji zdrowotnej" polskiego społeczeństwa. Ma temu służyć promocja zdrowia i zapobieganie chorobom, a także wspieranie innowacyjności i stabilności sytemu opieki zdrowotnej.

Mecenas Zenon Wasilewski z Business Centre Club, ekspert ds. prawa medycznego zaznacza, że ustawa jest potrzebna, ale wymaga dopracowania i nie powinna być wprowadzona w trybie pilnym.

Więcej: www.polskatimes.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum