×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wolontariat - do tego powinna wychowywać szkoła

Autor: PAP/Rynek Zdrowia05 grudnia 2015 08:39

W ramach systemu edukacji powinno być przewidziane wychowywanie lub kształcenie do wolontariatu - uważa pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. W jego opinii, na szczególne wsparcie zasługuje wolontariat seniorów.

Wolontariat - do tego powinna wychowywać szkoła
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W sobotę (5 grudnia) przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, wyznaczony w 1985 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych w dowód uznania dla wielu ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym.

- Wolontariat powinien zaczynać się w szkole. Dla dzieci powinno być czymś oczywistym, że część swojego wolnego czasu poświęcają na ten cel - mówi Michałkiewicz.

Uważa, że tego możemy się uczyć od krajów, w których wolontariat praktykowany jest dłużej niż u nas i zaczyna się na poziomie szkolnym. 

- U nas powinno być podobnie. Wolontariatu nie charakteryzuje atrakcyjność, ale zakorzenienie w praktykach działania społeczności i jednostek - wyjaśnia pełnomocnik.

Jak dodaje, z przyjemnością obserwuje rozwój wolontariatu i coraz większe zaangażowanie młodych ludzi w działalność dobroczynną.

- Brakuje jednak wsparcia dla wolontariatu ludzi starszych. Seniorzy dysponują często sporą ilością czasu, wiedzą oraz doświadczeniem, którym mogliby się podzielić z innymi. Warto wspierać i rozwijać wolontariat seniorów - podkreśla Michałkiewicz.

Pytany, jak ocenia sektor organizacji pozarządowych, zaznacza, że wolontariat nierozerwalnie związany jest z ich działalnością i jeśli miałoby dojść do jakichkolwiek zmian - trzeba to robić ze środowiskiem wolontariuszy i organizacjami, które je reprezentują.

Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że - podobnie jak w poprzednich latach - w wolontariat angażuje się co piąty Polak. Wolontariusze to najczęściej osoby młode, dobrze wykształcone, ze stabilną sytuacją materialną. Sam wolontariat kojarzony jest najczęściej z pomocą osobom w potrzebie, z pracą w hospicjum, zbieraniem pieniędzy na ważne społecznie cele lub pracą w schronisku dla zwierząt.

Stowarzyszeń i fundacji, które korzystają z pracy wolontariuszy systematycznie przybywa. Jeszcze dziewięć lat temu robiło to tylko 40 proc. organizacji - obecnie już 61 proc. Zdecydowanie najczęściej z pracy wolontariuszy korzystają organizacje działające w obszarze usług socjalnych i pomocy społecznej (78 proc.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze