Wojna dotknęła już ok. 18 mln ludzi. UNICEF: 31 ataków na placówki medyczne

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP14 marca 2022 11:21

UNICEF, UNFPA i WHO przekazały, że konieczne jest, by pracownicy ochrony zdrowia oraz organizacje humanitarne miały możliwość udzielania pomocy medycznej, szczepienia przeciwko COVID-19 i polio oraz dostarczania leków. Wsparcie medyczne powinno być dostępne na przejściach granicznych.

Wojna dotknęła już ok. 18 mln ludzi. UNICEF: 31 ataków na placówki medyczne
Wsparcie medyczne powinno być dostępne na przejściach granicznych. Fot. Shutterstock
  • Rosyjska inwazja dotknęła już około 18 mln ludzi na Ukrainie, z czego 6,7 mln osób to tzw. uchodźcy wewnętrzni – przekazała Światowa Organizacja Zdrowia
  • Prawie 3 mln mieszkańców 44-milionowej Ukrainy uciekło przed działaniami zbrojnymi za granicę
  • Do soboty odnotowano 31 zweryfikowanych ataków na ukraińskie placówki medyczne. W ich wyniku zginęło 12 osób, a rannych zostało 34, w tym pracownicy służby zdrowia

Niszczone placówki medyczne i karetki

"WHO stanowczo potępia akty przemocy przeciw służbie zdrowia. Każdy atak z osobna pozbawia ludzi usług ratujących życie. Ataki na służbę zdrowia są naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka" - przekazała oenzetowska instytucja.

Według zweryfikowanych danych z 31 ataków w 24 przypadkach zniszczone lub uszkodzone zostały placówki ochrony zdrowia, a w 5-ciu karetki pogotowia.

- Na skutek tych ataków co najmniej 12 osób straciło życie, a 34 zostały ranne - podkreślono w oświadczeniu.

Organizacje UNICEF, UNFPA oraz WHO ostrzegły, że rzeczywista liczba może być znacznie wyższa.

Atakowani bezbronni: dzieci, kobiety w ciąży, chorzy

Dyrektorzy UNICEF, UNFPA oraz WHO opublikowali oświadczenie z apelem o natychmiastowe zaprzestanie ataków na placówki medyczne. W oświadczeniu potępiają wszelkie akty przemocy zarówno w stosunku do placówek medycznych, jak i pracowników ochrony zdrowia.

- Atakowanie najbardziej bezbronnych osób: niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży i tych, którzy już cierpią z powodu różnych chorób i dolegliwości, a także pracowników ochrony zdrowia ryzykujących własne życie, aby ratować życie - jest aktem bezwzględnego okrucieństwa – zaznaczyli wysocy rangą urzędnicy międzynarodowych organizacji.

W oświadczeniu przekazano, że od początku wojny na Ukrainie urodziło się już 4300 dzieci, a w ciągu najbliższych trzech miesięcy 80 tys. kobiet może urodzić dziecko. "Niestety, zapasy tlenu i środków medycznych, w tym stosowanych w leczeniu powikłań, są niebezpiecznie niskie" – poinformowały organizacje.

Wsparcie medyczne na przejściach granicznych

UNICEF, UNFPA i WHO przekazały, że konieczne jest, by pracownicy ochrony zdrowia oraz organizacje humanitarne miały możliwość udzielania pomocy medycznej, szczepienia przeciwko COVID-19 i polio oraz dostarczania leków. Oprócz tego wsparcie medyczne powinno być dostępne na przejściach granicznych.

- Niezwykle ważne jest, aby organizacje humanitarne miały bezpieczny i niezakłócony dostęp do wszystkich potrzebujących osób, gdziekolwiek się znajdują. (...) Placówki medyczne powinny być chronione przed wszelkimi aktami przemocy - podkreślili dyrektorzy generalni organizacji. - W trosce o pracowników ochrony zdrowia i wszystkich ludzi na Ukrainie, którzy potrzebują dostępu do opieki medycznej, należy zaprzestać ataków na wszystkie placówki i inną infrastrukturę cywilną.

UNICEF Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc dzieciom na Ukrainie. Do działań pomocowych prowadzonych przez organizację zalicza się: transport czystej wody, środków higienicznych, sanitarnych oraz zapewnianie pomocy medycznej i psychologicznej dla poszkodowanej społeczności.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum