Wojewódzki Szpital bez lekarzy. Zawieszone oddziały zagrożone

Autor: oprac. MP • Źródło: GW/Rynek Zdrowia11 września 2021 15:00

1 października miała wrócić interna w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Z braku lekarzy termin ten jest mocno zagrożony. Podobnie jest z innymi oddziałami, które mają wznowić działalność.

W szpitalu w Rybniku miała wznowić interna. Brakuje lekarzy Fot. TT/Jakub Chełstowski
  • W lipcu z powodu konfliktu dyrekcji z lekarzami Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku zawieszono działalność czterech oddziałów
  • Interna miała wrócić do pracy 1 października. Termin ten jest mocno zagrożony. Podobnie jest z innymi oddziałami
  • W szpitalu wciąż brakuje lekarzy. Placówka prowadzi nabory, ale nie ma chętnych
  • Marszałek województwa śląskiego wsparł szpital pożyczką w wysokości 15 mln zł. Środku przeznaczone na spłatę zobowiązań placówki

Szpital w Rybniku zawiesił działanie czterech oddziałów. Interna nie wróci w terminie?

Od 1 października Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku miał wznowić działalność oddziału wewnętrznego zawieszonego w lipcu. Wiele wskazuje na to, że z powodu braków kadrowych termin powrotu interny się opóźni.

Szpital kilkukrotnie ogłaszał konkurs na stanowiska, ale brakuje chętnych.

- Po raz kolejny rozpisujemy postępowania konkursowe na zatrudnienie lekarzy. Niestety, musimy je ciągle ponawiać. Robimy, co możemy - mówi Ewa Fica, dyrektor WSS nr 3.

Zamknięte oddziały w Rybniku. W szpitalu brakuje lekarzy

Zgodnie z wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia do wznowienia działalności oddziału placówka potrzebuje mieć zatrudnionych pięciu lekarzy, w tym przynajmniej dwóch specjalistów, którzy będą pracować w tzw. ordynacji do południa.

I z tym jest problem, bo jeżeli któryś z lekarzy odpowiedział na ogłoszenie o pracy, był zainteresowany jedynie dyżurami.

- Zadeklarowanych mamy ośmiu lekarzy na dyżury. Dyżur nie rozwiązuje problemów, potrzebujemy lekarzy do południa. Nie mam 100 proc. pewności, że interna znów będzie działać od października - przyznaje Fica.

Czytaj więcej: Rybnik. Szpital Wojewódzki szuka lekarzy. Poprzedni odeszli przez konflikt z dyrekcją

Co z pozostałymi oddziałami, które zostały zawieszone w lipcu? Laryngologia dziecięca teoretycznie ma wrócić od 1 listopada, a ta dla dorosłych 1 początku przyszłego roku. 

Tutaj dotrzymanie terminów również jest zagrożone, ponieważ również jak w przypadku interny lekarze są chętni do podjęcia pracy, ale jedynie w formie dyżurów. 

Dyrekcja przyznaje, że szuka pomocy wszędzie. U wojewody, u wojewódzkich konsultantów, czy w Śląskiej Izbie Lekarskiej, ale zła opinia o zadłużonej placówce nie ułatwia sprawy.

Marszałek ratuje szpital w Rybniku. 15 mln zł pożyczki na spłatę długów 

Przypomnijmy, że szpital otrzyma 15 mln zł pożyczki z budżetu woj. śląskiego na spłatę zobowiązań. 

- Wspieramy wojewódzki szpital w Rybniku. Przekazujemy 15 mln zł. Dziękuję radnym Sejmiku Śląskiego za głosowanie - przyznał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, który wspiera działania dyrekcji..

- Wysoko cenię kwalifikacje dyrektor Ficy. Co jakiś czas do wszystkich szpitali wpuszczamy audyty, kontrole. Weryfikujemy pracę dyrektorów w ramach naszych kompetencji - powiedział Chełstowski.

Dodajmy, że z czterech zawieszonych w lipcu oddziałów do tej pory udało się wznowić działanie jedynie pediatrii.

Czytaj więcej: Rybnik. Szpital zamyka kolejne oddziały. Lekarze odmawiają przyjęcia nowych warunków pracy

Rybnik. Szpital wojewódzki dostanie 15 mln zł pożyczki na spłatę długów

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum