Wojewoda opolski o prognozach zakażeń. "Następny tydzień może być trudniejszy"

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia10 grudnia 2021 13:15

Spodziewamy się, że następny tydzień może być trudniejszy. Może być znaczny wzrost zachorowań i hospitalizacji - mówił w piątek wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Następny tydzień może być trudniejszy - mówił wojewoda Fot. Aleksander Koźmiński/PAP
  • W Opolskiem mamy dla pacjentów z Covid-19 730 łóżek, poziom zajętości to 650 łóżek - mówił wojewoda
  • Dysponujemy w regionie 93 respiratorami, poziom zajętości to 58 respiratorów - wskazywał
  • Spodziewamy się, że następny tydzień może być trudniejszy. Mogą być wzrosty zachorowań i hospitalizacji - zaznaczył
  • Mamy przygotowany plan uruchamiania kolejnych łóżek covidowych - dodał

- W Opolskiem mamy dla pacjentów z Covid-19 730  łóżek, poziom zajętości to 650 łóżek, mamy więc bezpieczny bufor bezpieczeństwa. Dysponujemy w regionie 93 respiratorami, poziom zajętości to 58 respiratorów, więc bufor bezpieczeństwa utrzymujemy również w tym względzie - wymieniał na konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia.

"Spodziewamy się wzrostów zachorowań"

- Wczoraj mieliśmy powyżej 1 tys. zakażeń, dziś to ponad 840. Spodziewamy się, że następny tydzień może być trudniejszy. Prognozy zespołu matematyków z Politechniki Opolskiej wskazują, że może przynieść wzrost nawet powyżej 1 tys. zachorowań - poinformował.

"Mamy plan uruchomienia kolejnych łóżek covidowych"

- Zakażenia przekładają się na hospitalizacje po ok. 1-2 tygodniach, mamy więc przygotowany plan uruchamiania kolejnych łóżek covidowych na drugim poziomie - możemy bazę łóżek w Opolskiem zwiększyć w miarę potrzeby do 900 i do ponad 100 respiratorów - wskazywał.

- Jeśli chodzi o zużycie tlenu medycznego jesteśmy na poziomie 15 ton na dobę. W szczycie trzeciej fali to było 18 ton na dobę, zatem i tu sytuacja jest pod kontrolą. W ostatnim czasie sześć szpitali w Opolskiem wzbogaciło się w instalacje tlenowe i teraz z tych placówek korzystamy. Tylko w szpitalu tymczasowym zbiorniki tlenowe mieszczą 30 ton tlenu - mówił wojewoda.

- Szpitale tymczasowe są niezbędne i gdyby nie one, mielibyśmy wielki problem z hospitalizacjami - dodał.

 

 

Czytaj więcej: Pełny raport MZ o koronawirusie z 10 grudnia. Ogromna liczba zgonów, ponad 700 tys. osób zamkniętych w domach

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum