Wojewoda mazowiecki uspokaja: w szpitalach nie brakuje miejsc dla pacjentów z Covid-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2020 18:30

W mazowieckich szpitalach gotowych jest 810 łóżek dla pacjentów z Covid-19 lub z podejrzeniem zakażenia; zajętych jest 530 - podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Nie ma podstaw do twierdzenia, że pacjenci zostaną bez opieki; miejsc w szpitalach nie brakuje - podkreśla wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Wojewoda mazowiecki uspokaja: w szpitalach nie brakuje miejsc dla pacjentów z Covid-19
- Chciałbym uspokoić warszawiaków i wszystkich mieszkańców Mazowsza - nie ma podstaw do twierdzenia, że pacjenci zostaną bez opieki - podał Konstanty Radziwiłł. Fot. PTWP

We wtorek Mazowiecki Urząd Wojewódzki wydał komunikat w związku - jak zaznaczono - z "nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w niektórych mediach ws. braku miejsc w szpitalach dla pacjentów zakażonych koronawirusem".

MUW zapewnił w komunikacie, że liczbę miejsc w szpitalach dla osób z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2 monitoruje na bieżąco. Urząd poinformował, że na trzech poziomach zabezpieczenia szpitalnego, określonych w nowej strategii walki z pandemią, na Mazowszu przygotowano łącznie 810 łóżek. Obecnie zajętych jest 530.

Mazowieckie szpitale dysponują ponadto przeszło 800 respiratorami. "Na potrzeby pacjentów zakażonych koronawirusem obecnie przygotowano 132 łóżka respiratorowe, z czego zajętych jest 24" - podał MUW.

"Chciałbym uspokoić warszawiaków i wszystkich mieszkańców Mazowsza - nie ma podstaw do twierdzenia, że pacjenci zostaną bez opieki. Miejsc w szpitalach nie brakuje. Nie brakuje też respiratorów. Służby wojewody działają w stanie podwyższonej gotowości od początku pandemii" - podkreślił zacytowany w komunikacie wojewoda Radziwiłł.

Oprócz codziennego sprawdzania liczby łóżek w szpitalach, władze wojewódzkie są także w stałym kontakcie z dyrektorami placówek medycznych.

''Odbywają się też narady z Mazowieckim Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. Pracownicy urzędu wojewódzkiego są w bieżącym, codziennym kontakcie z dyrekcją domów pomocy społecznej. Monitorowana jest też sytuacja w szkołach. Działania są podejmowane adekwatnie do sytuacji epidemiologicznej" - zapewnił Radziwiłł.

Wojewoda w swej wypowiedzi odniósł się także do słów prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który po poniedziałkowym miejskim sztabie kryzysowym mówił m.in, że to rząd podejmuje "wszystkie decyzje i ponosi odpowiedzialność za sytuacje epidemiczną w kraju" oraz zaapelował o "jeszcze bliższą współpracę".

Radziwiłł stwierdził, że pomimo działań władz wojewódzkich "samorządy podejmują i powinny podejmować działania w ramach swoich ustawowych zadań". "Dlatego dobrze, że miasto stołeczne podejmuje działania wynikające z istoty samorządu - czyli skutecznego zarządzania na swoim terenie" - zaznaczył.

"Skuteczne wykonywanie wytycznych rządowych przez samorządy na pewno przyczynia się do ograniczenia rozwoju pandemii. Wbrew temu, co mówił Pan Prezydent Rafał Trzaskowski nie tylko rząd jest odpowiedzialny za przeciwdziałanie epidemii. Wszystkie szczeble administracji mają w różnym zakresie swoje zadania w obszarze zwalczania epidemii" - dodał wojewoda.

MUW w komunikacie zapewnił, że wojewoda od początku pandemii wspiera wszystkie mazowieckie samorządy w walce z koronawirusem, również stolicę. Wojewoda - czytamy - wspiera samorządowców w ramach zadań urzędu wojewódzkiego, ale również wspierając ich zadania własne, np. poprzez dostarczanie środków ochrony do szpitali, szkół czy domów pomocy społecznej.

"Wojewoda wielokrotnie wnioskował też o wsparcie Wojsk Obrony Terytorialnej, które również pomagały samorządom, placówkom medycznym i wielu instytucjom" - zaznaczył urząd.

W informacji zauważono ponadto, że 17 września w województwie mazowieckim nie ustanowiono żadnej czerwonej strefy, natomiast w strefie żółtej znalazły się dwa powiaty: przasnyski oraz otwocki. Podkreślono ponadto, że listę powiatów, w których obowiązują obostrzenia, przygotowuje Ministerstwo Zdrowia na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni.

"Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy" - przypomniał MUW.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum