×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wojewoda lubelski o uchodźcach z Ukrainy: jest zapotrzebowanie na pomoc medyczną

Autorzy: PAP; oprac. IB • Źródło: PAP25 lutego 2022 16:17

Do godz. 8.30 w piątek z punktów recepcyjnych przy granicy skorzystało około 260 uchodźców z Ukrainy. - Sądzę, że dzisiaj na pewno przekroczymy tysiąc - mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Wojewoda lubelski o uchodźcach z Ukrainy: jest zapotrzebowanie na pomoc medyczną
Punkt recepcyjny w Korczowej Fot. Darek Delmanowicz/PAP
 • Do godz. 8.30 w piątek z punktów recepcyjnych przy granicy skorzystało około 260 uchodźców z Ukrainy. - Sądzę, że dzisiaj na pewno przekroczymy tysiąc - mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka
 • Punkty recepcyjne służą przede wszystkim do pomocy tym uchodźcom, którzy potrzebują możliwości wytchnienia, odpoczynku po podróży do przejścia granicznego
 • Kolejna funkcją jest m.in udzielenie ewentualnej pomocy medycznej
 • Blisko 20 osób skorzystało z punktów medycznych przy ośrodkach recepcyjnych. Dwie osoby wymagały przetransportowania do pobliskich szpitali - podał Sprawka

Z informacji przekazanych przez wojewodę wynika, że połowa z grupy 260 uchodźców została skierowana do ośrodków zbiorowego zakwaterowania na Lubelszczyźnie i w innych regionach ze względu na to, że nie miała wcześniej zapewnionego miejsca pobytu w Polsce. 90 osób wymagało organizacji transportu do tych miejsc zakwaterowania.

Punkty recepcyjne to także pomoc medyczna

- Punkty recepcyjne służą przede wszystkim do pomocy tym uchodźcom, którzy potrzebują możliwości wytchnienia, odpoczynku po podróży do przejścia granicznego. Kolejna funkcją jest m.in udzielenie ewentualnej pomocy medycznej - zaznaczył wojewoda lubelski.

Dodał, że już blisko 20 osób skorzystało z punktów medycznych przy ośrodkach recepcyjnych. Dwie osoby wymagały przetransportowania do pobliskich szpitali. - Nie ma u nich zagrożenia życia - wyjaśnił Sprawka.

W Lubelskiem punktów będzie więcej?

Na terenie województwa lubelskiego działają cztery punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Mieszczą się one w pobliżu przejść granicznych w:

 • Dorohusku,
 • Dołhobyczowie,
 • Hrebennem,
 • Zosinie.

- Jeżeli okaże się, że przepustowość tych czterech punktów recepcyjnych będzie niewystarczająca, wtedy będziemy rozwijać możliwości na ich bazie bądź uruchamiać kolejne punkty - zaznaczył wojewoda.

"Nie mamy przejść granicznych dla pieszych"

Odniósł się również do braku możliwości przekroczenia granicy pieszo przez Ukraińców ze względu na to, że w woj. lubelskim nie funkcjonują piesze przejścia graniczne z Ukrainą.

- Zobowiązuje się do szybkiego podjęcia działań w tej sprawie, bo musimy wejść we współpracę ze stroną ukraińską, aby umożliwili przekroczenie granicy w ten sposób - mówił Sprawka.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze