Wniosek o opinię w sprawie odwołania dyrektora NFZ na Pomorzu

Autor: NFZ, PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2013 14:01

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz zwróciła się 11 lipca br. do Rady Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ o opinię w sprawie odwołania Barbary Kawińskiej ze stanowiska dyrektor Oddziału.

Wniosek o opinię w sprawie odwołania dyrektora NFZ na Pomorzu

Powodem jest ocena kierowania Pomorskim OW NFZ - słaba organizacja pracy Oddziału, brak dialogu społecznego z pacjentami i podmiotami ochrony zdrowia, zwłaszcza w przypadku przeprowadzonych ostatnio konkursów w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Zastrzeżenia prezes NFZ budzi również niezadowalający stan przygotowań i sposób wprowadzania na Pomorzu systemu Zintegrowanego Informatora Pacjenta.

Jak poinformowano PAP, posiedzenie Rady pomorskiego NFZ może odbyć się w przyszłym tygodniu, a opinia Rady - choć wymagana przez przepisy - nie jest dla szefowej NFZ wiążąca. 

W czwartek w rozmowie z PAP Barbara Kawińska powiedziała, że jej zdaniem kierowany przez nią oddział, "a zwłaszcza ludzie, którzy w nim pracują, pracują świetnie i sumiennie". 

W czerwcu pomorski NFZ rozstrzygał konkursy na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną na lata 2013-2016. W pierwszym etapie tego konkursu od 1 lipca kontrakty straciło 378 poradni specjalistycznych, m.in. jedyna na Pomorzu poradnia genetyczna w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku i poradnia leczenia bólu w Wojewódzkim Centrum Onkologicznym. 

Rzecznik prasowy pomorskiego NFZ Mariusz Szymański informował media, że - w efekcie konkursu - od lipca na Pomorzu pojawiły się 103 nowe poradnie. W sumie pacjentów ma przyjmować 1113 specjalistycznych poradni. 

Takie rozstrzygnięcie konkursu wywołało protest lokalnych samorządów. Prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz marszałek województwa napisali do premiera list, w którym domagali się unieważnienia konkursu i odwołania szefowej pomorskiego NFZ. Tłumaczyli, że z rynku wyeliminowano wiele renomowanych placówek. Argumentowali, że "kryteria konkursowe przyjęte przez NFZ nie uwzględniają kompleksowości i ciągłości oferowanych usług, utrudniają dostęp pacjentów do opieki medycznej". 

Apelując o odwołanie dyrektor oddziału NFZ w Gdańsku, argumentowali z kolei, że "jej postawa charakteryzuje się brakiem dialogu ze środowiskiem medycznym i aroganckim stylem zarządzania". W odpowiedzi na zarzuty rzecznik NFZ pisał, że "wbrew rozmaitym doniesieniom dostępność do usług lekarzy specjalistów w drugiej połowie roku powinna się poprawić, a pacjenci nie powinni czuć się zdezorientowani". 

Konkurs nie był pierwszym punktem zapalanym na linii samorządy - szefostwo oddziału NFZ. Wcześniej kontrowersje wzbudziły wyniki konkursów Funduszu na badanie tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym. Z powodu braku kontraktów - m.in. dla dużego szpitala na gdańskiej Zaspie i Wojewódzkiego Centrum Onkologicznego - marszałek województwa wystosował pismo do ministra zdrowia, w którym poprosił o kontrolę prawidłowości przeprowadzonego konkursu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum