Wniosek do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra Szumowskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2020 14:35

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zarzucili w sobotę (18 kwietnia) ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu, że rekomendując wybory korespondencyjne jako najbezpieczniejszą formę głosowania naraża zdrowie obywateli. Zapowiedzieli, że złożą do prokuratury wniosek ws. popełnienia przez niego przestępstwa.

Fot. archiwum

W piątek (17 kwietnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że przedstawił już swoje rekomendacje dotyczące przeprowadzania wyborów premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Jego zdaniem przeprowadzenie w sposób bezpieczny wyborów prezydenckich w tradycyjnej formie, w jakiej wszyscy idą do urn i spotykają się w lokalach wyborczych będzie możliwe najwcześniej za dwa lata.

- I taka jest moja rekomendacja. Jeżeli ugrupowania polityczne nie zgodzą się na taką formułę, takie rozwiązanie, wtedy jedyną formą bezpieczną przeprowadzenia wyborów prezydenckich są wybory korespondencyjne - podkreślił Szumowski. Zaznaczył, że przeprowadzenie wyborów w formie tradycyjnej związane byłoby ze zbyt dużą liczbą kontaktów międzyludzkich.

Do rekomendacji ministra zdrowia odnieśli się w sobotę na konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Zdaniem Marcina Kierwińskiego "Szumowski pokazał, że nie kieruje się dobrem obywateli, ale interesem partii politycznej". - Szumowski nie zajmuje się walką z koronawirusem, a wyborami. Niezależnie od kosztów i ofiar wybory muszą odbyć się w maju - zaznaczył poseł.

Zdaniem posła Roberta Kropiwnickiego, Szumowski wydając rekomendację o przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych naruszył art. 165 Kodeksu karnego o sprowadzeniu niebezpieczeństwa powszechnego. "Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób, powodując szerzenie się choroby zakaźnej, a następstwem tego jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do 12 lat" - zaznaczył.

Poseł KO Cezary Tomczyk zapowiedział, że klub KO zdecydował o przygotowaniu wniosku do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa z art. 165 kodeksu karnego przez ministra Szumowskiego. Według niego wniosek "zostanie złożony w poniedziałek".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum