Włoscy eksperci nie chcą uchylenia nakazu noszenia maseczek w klasach. "To niebezpieczne"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP07 września 2021 13:27

Włoskie ministerstwo oświaty chce uchylenia nakazu noszenia maseczek przez uczniów w klasach. Jednak eksperci uważają, że należy cały czas pamiętać o zagrożeniu pandemicznym.

We Włoszech uczniowie muszą nosić maseczki. Fot. Shutterstock
 • We Włoszech nie tylko wirusolodzy, ale także dyrektorzy oraz pracownicy oświaty są przeciwni uchyleniu nakazu noszenia maseczek w klasach pełni zaszczepionych
 • Pomysł ministra oświaty Patrizio Bianchiego został skrytykowany. Dodatkowo dyrektorzy zaznaczyli, że znoszenie nakazu wiązałoby się także z wprowadzeniem kontroli świadectw szczepień
 • - Obniżanie czujności teraz, na ostatniej prostej, jest błędne i niebezpieczne - zaznaczył dr Agostino Miozzo

Obowiązek noszenia maseczek. Minister oświaty chce zniesienia nakazu

Na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego dziennik "Il Messaggero" podkreśla we wtorek, że przeciwni uchyleniu nakazu noszenia maseczek w ławce w klasach w pełni zaszczepionych, gdzie możliwe jest zachowanie dystansu, są wirusolodzy, ale także dyrektorzy szkół i ich pracownicy.

Stowarzyszenie dyrektorów szkół zwróciło uwagę, że stosowanie takiej zasady wymagałoby przeprowadzenia dodatkowych kontroli świadectw szczepień.

Ministra oświaty Patrizio Bianchiego, który przedstawił propozycję zdejmowania maseczek w klasach zaszczepionych, skrytykował doktor Agostino Miozzo z komitetu doradczego tego resortu.

- Jestem zdezorientowany tą zapowiedzią, w której pobrzmiewa optymizm dobrej woli, ale nie ma w niej zdrowego pesymizmu wynikającego z rozsądku - ocenił lekarz w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera".

- Rozsądek nam podpowiada, że obecna sytuacja nie pozwala na normalność sprzed Covid-19 - dodał.

- Nie wyszliśmy jeszcze z sytuacji zagrożenia, a nowe warianty dają znacznie poważniejsze efekty niż wirus na początku epidemii - wskazał Miozzo, odnosząc się do ich wysokiej zaraźliwości.

Ekspert uważa, że "obniżanie czujności teraz, na ostatniej prostej, jest błędne i niebezpieczne".

Czytaj: Włochy: tłumy oblegają apteki testujące w kierunku koronawirusa. Chodzi o przepustkę Covid-19

Obowiązkowe paszporty covidowe

Przypomnijmy, od 6 sierpnia we Włoszech obowiązują przepisy dotyczące przepustki covidowej. Zgodnie z dekretem w białej strefie, w jakiej są obecnie całe Włochy przepustkę otrzymuje się po pierwszej dawce szczepionki i ma ona ważność 9 miesięcy. Okazać można przepustkę w wersji cyfrowej lub zaświadczenie na papierze.

Przepustka covidowa konieczna przy wejściu do:

 • barów, restauracji, cukierni, lodziarni i innych lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach
 • na baseny
 • siłownie
 • ośrodki fitness 
 • hale sportowe
 • muzea
 • teatry
 • kasyna.

W zamkniętych lokalach przy stole może usiąść nie więcej niż 6 osób.

W regionie, który zostanie później oznaczony żółtą strefą podniesionych restrykcji, lokale w zamkniętych pomieszczeniach będą obsługiwać przy stolikach do godziny 18.

Czytaj: Od 6 sierpnia zaostrzone przepisy covidowe we Włoszech. Do muzeum i restauracji tylko z przepustką

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum