Włochy: zamknięte sklepy i lokale, otwarte tylko te z żywnością i apteki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2020 10:38

Premier Włoch Giuseppe Conte poinformował w środę (11 marca) w orędziu do narodu o decyzji rządu o zamknięciu wszystkich sklepów i punktów usługowych, barów i restauracji. Otwarte będą tylko te najważniejsze - z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby oraz apteki.

Fot. Shutterstock

Decyzja ta jest odpowiedzią na wnioski władz regionów kraju na północy, które zaapelowały o dalsze restrykcje i zamknięcie całej działalności komercyjnej w ramach walki z epidemią koronawirusa.

Na mocy nowego rozporządzenia otwarte będą wszystkie sklepy spożywcze, supermarkety, kioski z gazetami. Conte wyjaśnił, że nieczynne mają być salony fryzjerskie i piękności, restauracje, bary, puby. Dozwolone będzie dostarczanie żywności do domu.

Następnie premier oświadczył: - Nie jest konieczne robienie zapasów w pośpiechu. Powtórzył, że sklepy z żywnością pozostaną otwarte.

Zapewnione będą - mówił- wszystkie najważniejsze usługi publiczne, w tym transport.

Te zaostrzone przepisy mają obowiązywać przez dwa tygodnie, a więc do 25 marca - ogłosił szef rządu.

- Jeśli bilans koronawirusa będzie rosnąć, co nie jest niemożliwe, to nie znaczy, że musimy zarządzić nowe kroki. Nie możemy pędzić na ślepo ku przepaści. Musimy być świadomi, odpowiedzialni - powiedział.

Najnowszy bilans koronawirusa we Włoszech to zmarłych 827 zakażonych i ponad 10,5 tys. chorych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum