Włochy: strajk w ochronie zdrowia - odwołano 0,5 mln wizyt i 30 tys. badań i operacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2013 17:26

W poniedziałek (22 lipca) z powodu strajku we włoskiej ochronie zdrowia odwołano około pół miliona wizyt lekarskich i 30 tysięcy zabiegów, badań i operacji. Akcję zorganizowano na znak protestu przeciwko cięciom w nakładach z budżetu i pogarszającym się warunkom pracy.

Włochy: strajk w ochronie zdrowia - odwołano 0,5 mln wizyt i 30 tys. badań i operacji
Protest ogłosił związek zawodowy pracowników ochrony zdrowia, do którego należy 115 tysięcy lekarzy i 20 tysięcy pracowników administracji. Organizatorzy strajku ogłosili, że wzięło w nim udział 70 procent personelu. Był to znak sprzeciwu wobec braku nowych kontraktów, na które całe środowisko czeka od 4 lat oraz polityce oszczędności w wydatkach i nakładach zdrowie.

Od 4-godzinnego strajku zaczęła się każda zmiana w przychodniach i szpitalach. Strajkowali także weterynarze, w związku z czym zablokowana została praca w wielu rzeźniach, gdzie prowadzą oni kontrole sanitarne. Odbyła się również pikieta przed Ministerstwem Finansów.

- Jesteśmy na granicy wytrzymałości systemu - powiedział Massimo Cozza, sekretarz generalny związku zawodowego, należącego do lewicowej centrali Cgil. Zwrócił uwagę na coraz gorsze warunki pracy w ochronie zdrowia i brak etatów dla 10 tysięcy młodych lekarzy, którzy - jak dodał - "zdążą się zestarzeć zanim otrzymają stałe zatrudnienie".

Zdaniem protestujących związkowców włoska publiczna ochrona zdrowia padła ofiarą polityki oszczędności.

- Wystarczy zobaczyć, co dzieje się na ostrych dyżurach w pogotowiu, by zrozumieć, do jakiego punktu doszliśmy - oświadczył szef związku zawodowego pracowników szpitali Costantino Troise odnosząc się do tłumów w tych placówkach i konieczności wielogodzinnego oczekiwania na pomoc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum