Włochy: pediatrzy mają leczyć dzieci tylko do siódmego roku życia?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2012 18:03

Protesty pediatrów we Włoszech wywołała dyskutowana obecnie propozycja reorganizacji ochrony zdrowia, zgodnie z którą mieliby oni leczyć dzieci wyłącznie do 7. r. ż. Pacjenci powyżej tego wieku podlegaliby już opiece internistów dla dorosłych.

Według obowiązujących dotychczas przepisów rodzice dzieci w wieku od 7. do 14. lat decydują o tym, czy mają one być dalej leczone przez swoich pediatrów, czy też przez lekarzy rodzinnych. Odstąpienie od tej zasady miałoby miejsce, gdyby został zaakceptowany projekt przygotowany przez ekspertów regionalnych oddziałów ochrony zdrowia. Na początku lutego będzie on przedmiotem dyskusji na ogólnokrajowej konferencji z udziałem przedstawicieli władz centralnych i 20. regionów Włoch. Ale już sam plan reformy wywołał protest pediatrów.

Przewodniczący krajowego Stowarzyszenia Pediatrii Alberto Ugazio przypomniał, że według Światowej Organizacji Zdrowia "wiek pediatryczny" trwa do 18. r.ż.

- Lekarze medycyny ogólnej nie są takimi ekspertami w leczeniu dzieci, jak pediatrzy - podkreślił Ugazio.

Z kolei lekarze medycyny ogólnej protestują przeciwko kwestionowaniu ich kompetencji w dziedzinie pediatrii.

- Przestańmy kłócić się o pacjentów - zaapelował sekretarz generalny włoskiej Federacji Lekarzy Medycyny Ogólnej Giacomo Milillo.

Autorzy zmian argumentują, że kierowali się przede wszystkim stałym spadkiem liczby pediatrów. Szacuje się, że w 2025 roku będzie ich we Włoszech zaledwie 8 tys. - ponad dwa razy mniej niż dotychczas.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum