Włochy: pandemia się rozwija, będzie nawet zakaz prywatnych uroczystości w domach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2020 07:52

We Włoszech w związku z pandemią zostanie wprowadzony zakaz prywatnych uroczystości, także w domach - zapowiedział w niedzielę (11 października) minister zdrowia Roberto Speranza. W wywiadzie dla telewizji RAI podkreślił, że prowadzone będą kontrole.

Włochy: pandemia się rozwija, będzie nawet zakaz prywatnych uroczystości w domach
Według ministra zdrowia, zakaz uroczystości w domach będzie egzekwowany przez siły porządkowe. Fot. pixabay

Według zapowiedzi szefa resortu zdrowia taki zakaz zostanie zawarty w przygotowywanym dekrecie rządu, w którym znajdą się nowe przepisy w sprawie walki z drugą fazą zakażeń koronawirusem.

Speranza mówił w popularnym programie w stacji RAI 3, że wirus szerzy się na przykład podczas przyjęć urodzinowych wyprawianych dzieciom i nastolatkom. Zastrzegł zarazem, że zakaz dotyczyć będzie wszelkich takich uroczystości, nie tylko dla najmłodszych i młodzieży.

Zapytany o to, jak można zakaz ten egzekwować w prywatnych domach, wyjaśnił, że siły porządkowe wzmocnią kontrole.

Według ministra są konieczne aspekty życia, jak otwarte szkoły, oraz te, które nie są konieczne. W tym kontekście wymienił imprezy rodzinne i towarzyskie.

Roberto Speranza zwrócił uwagę na to, że do 75 proc. zakażeń dochodzi w rodzinach. Podczas spotkań rodzinnych, mówił, "obniża się czujność i zdejmuje się maseczkę".

Ostatniej doby we Włoszech potwierdzono 5456 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 26 osób - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Dane wskazują na utrzymanie się tendencji dalszych przypadków na stabilnym poziomie. Jednego dnia wykonano 104 tysiące testów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum