PAP/Rynek Zdrowia | 02-12-2020 13:34

Włochy: dystrybucja szczepionek zostanie scentralizowana, pomoże nam wojsko

We Włoszech dystrybucja szczepionek przeciwko koronawirusowi będzie scentralizowana i będą one bezpłatne dla wszystkich obywateli - ogłosił w środę (2 grudnia) minister zdrowia Roberto Speranza. Dodał, że w rozprowadzaniu preparatów uczestniczyć będzie wojsko.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Przedstawiając w Senacie plan szczepień, szef resortu zdrowia poinformował, że rozpoczną się one w styczniu. Wyjaśnił, że kraj może mieć do dyspozycji 202 miliony dawek szczepionek, biorąc pod uwagę to, że potrzebne będą zapewne po dwie dla każdego.

- Najpierw - zaznaczył - otrzymają je pracownicy służby zdrowia, rezydenci i personel domów opieki społecznej, osoby w zaawansowanym wieku. Następnie zaszczepieni zostaną pracownicy podstawowych służb w kraju, w tym sił porządkowych i oświaty.

Przewiduje się też masowe szczepienia na obszarach, gdzie pojawią się ogniska zakażeń. Dystrybucja szczepionek według zapowiedzi ministra zdrowia odbywać się będzie z udziałem wojska. W całej kampanii szczepień będzie uczestniczyć łącznie 20 tysięcy osób, w tym lekarze rodzinni. - Kulminacja szczepień ma nastąpić wiosną i latem - podał Roberto Speranza.

Jak stwierdził, celem rządu jest to, by doprowadzić do spłaszczenia krzywej zakażeń bez generalnego lockdownu. W jego ocenie wprowadzone ostatnio kroki pokazały, że to jest możliwe, a rezultaty są "zachęcające". - Ale sytuacja jest poważna i nie może być lekceważona - ocenił.

Minister wyraził zarazem nadzieję, że wkrótce dojdzie do obniżenia wskaźnika zakaźności poniżej 1, co oznaczałoby wygaszanie epidemii. Speranza ostrzegł: - Jeśli obniżymy czujność , trzecia fala pandemii będzie za rogiem.

Mówiąc o okresie świąteczno-noworocznym, minister zdrowia stwierdził, że konieczne będzie ograniczenie podróży między regionami i gminami 25 i 26 grudnia oraz w Nowy Rok.

- Trzeba w największy możliwy sposób ograniczyć kontakty między osobami" - powiedział włoski minister zdrowia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)