Włochy: dramatyczna sytuacja w placówkach pogotowia ratunkowego w Rzymie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2012 12:59

Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie sytuacji na oddziałach pogotowia ratunkowego w Rzymie. Dochodzenie wszczęto w związku z przypadkami udzielania pomocy medycznej pacjentom na podłodze, z powodu braku noszy i łóżek.

Sytuację na oddziałach pogotowia określa się jako krytyczną, a cały system funkcjonowania tych placówek we włoskiej stolicy jako bliski załamania. Specjalna jednostka karabinierów, która dokonała inspekcji na wszystkich oddziałach pogotowia w Wiecznym Mieście, stwierdziła, że są one skrajnie przepełnione i funkcjonują fatalnie.

Pacjenci na pomoc medyczną czekają kilkanaście godzin, a na miejsce w szpitalu do 4 dni. Prokuratura zainteresowała się tą sprawą po serii artykułów w prasie i licznych sygnałach od pacjentów.

Media podały, że po informacji o wszczęciu dochodzenia i serii kontroli sytuacja nieco się poprawiła, ale wiele problemów pozostało, w tym problem z miejscami w szpitalach.

W dyskusji pojawiły się opinie, że to, co dzieje się w placówkach pogotowia, jest "narodową hańbą", wynikłą z cięć w nakładach na służbę zdrowia. Jej przedstawiciele podkreślają, że ofiarami tego stanu rzeczy są w takim samym stopniu pacjenci jak i lekarze oraz cały personel medyczny.

Włoskie media przytaczają dane Trybunału Obrony Praw Chorego, czyli inicjatywy obywatelskiej przyjmującej sygnały od pacjentów. Z grudniowego raportu, sporządzonego na podstawie monitoringu 27 punktów pogotowia w regionie Lacjum, wynika, że czas oczekiwania na pomoc w przypadkach, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia życia, wynosi od 5 do 12 godzin.

W jednym ze szpitali stwierdzono, że w sali o powierzchni 24 metrów kwadratowych na noszach leżały 24 osoby, czekające na pomoc.

Przepełnienie placówek pogotowia w Rzymie tłumaczy się też utrwalonym zwyczajem, by właśnie tam zwracać się po pomoc medyczną także w lżejszych przypadkach. Zdaniem lekarzy publicznych, przychodni i pracujących w nich specjalistów jest za mało. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum