Wlk. Brytania: liderzy partyjni spierają się m.in. o służbę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 października 2019 19:05

Na ostatniej w tej kadencji Izby Gmin sesji pytań do premiera w środę (30 października) Boris Johnson i lider opozycji Jeremy Corbyn spierali się o brexit, gospodarkę i służbę zdrowia, co wskazuje, jakie będą główne tematy kampanii przed wyborami parlamentarnymi 12 grudnia.

Wlk. Brytania: liderzy partyjni spierają się m.in. o służbę zdrowia
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn przekonywał, że te wybory to ostatnia szansa na uratowanie publicznego systemu opieki zdrowotnej NHS, któremu grozi "największe niebezpieczeństwo" w jego historii. Jak wyjaśniał, oszczędności budżetowe wprowadzane przez kolejne rządy konserwatystów przyczyniły się do coraz dłuższego oczekiwania na leczenie, a umowa o wolnym handlu, którą rząd chce zawrzeć z USA, umożliwi przejęcie NHS przez amerykańskie firmy.

Johnson przyznał z ironią, że wyborcy faktycznie będą mieli trudny wybór - między rządem, który bezkonkurencyjnie dużo przeznacza na NHS, a Partią Pracy, która "zrujnuje gospodarkę".

Przekonywał, że pod rządami konserwatystów Wielką Brytanię czeka "wspaniały rok 2020", podczas gdy przejęcie władzy przez niezdecydowanego w kwestii brexitu Corbyna oznaczałoby kolejne referenda w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej oraz niepodległości Szkocji.

We wtorek wieczorem Izba Gmin poparła zdecydowaną większością głosów złożony przez Johnsona wniosek o przeprowadzenie 12 grudnia przedterminowych wyborów parlamentarnych. Choć formalnie ustawa musi jeszcze zostać zaaprobowana przez Izbę Lordów i uzyskać zgodę królowej, kampania wyborcza już się zaczęła.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum