Szokujące. Wlewami z witamin i wody utlenionej leczą raka i choroby oczu. RPP grozi karą

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, fakehunter.pap.pl, RPP14 listopada 2021 18:20

RPP grozi karą finansową i ostrzega: to niebezpieczne dla zdrowia. O co chodzi? Najpierw sieć obiegł informacja, że wlewy z wody utlenionej i witaminy C to cudowny lek na COVID-19. Teraz jedna z przychodni leczy takim "koktajlem" boreliozę, nowotwory i choroby oczu.

Szokujące. Wlewami z witamin i wody utlenionej leczą raka i choroby oczu. RPP grozi karą
Przychodnia wlewami z wody utlenionej i witaminy C leczy nowotwory i choroby oczu. RPP ostrzega Fot. Shutterstock
  • Wraca temat leczenia wlewami z wody utlenionej i witaminy C. Kilka miesięcy temu sieć obiegł informacja, że to cudowny lek na COVID-19
  • Temat wywołał spore zamieszanie, a oświadczenie w sprawie - odcinające się od pomysłodawcy tej metody - wydał jeden z uniwersytetów medycznych
  • Teraz komunikat w sprawie wydał Rzecznik Praw Pacjenta. Okazuje się, że jedna z przychodni leczy takim "koktajlem" boreliozę, nowotwory i choroby oczu
  • Rzecznik Praw Pacjenta grozi ogromną karą i ostrzega: wlewy z wody utlenionej są niebezpieczne dla zdrowia.

Wlewy z wody utlenionej i witaminy C na COVID-19? To fake news

Wraca temat leczenia wlewami z wody utlenionej i witaminy C. Kilka miesięcy temu sieć obiegł informacja, że to cudowny lek na COVID-19

- Pandemia może skończyć się w ciągu kilku dni. Uważa polski naukowiec i profesor medycyny. Stoją za nim lekarze i naukowcy z całego świata - taki "news" zaczął krążyć po sieci w trzeciej fali pandemii koronawirusa. 

I dalej: "OTerapia to połączenie wlewów głównie z witaminy C, DMSO i odpowiednio rozcieńczonej wody utlenionej".

Z tymi rewelacjami rozprawił się portal fakehunter.pap.pl. Oświadczenie w sprawie profesora, który promował wspomniany "koktajl" wydał też Gdański Uniwersytet Medyczny odżegnując się od tez promowanych przez związanego dawniej z uczelnią naukowca. 

Sprawdź: Leczą wlewami wody utlenionej i witamin. RPP grozi karą do 500 tys. zł

Wielka rewolucja w ZUS. Zasiłek chorobowy, L4 i macierzyński po nowemu

WHO: witaminy i suplementy mineralne nie mogą wyleczyć COVID-19.

Portal fakehunter.pap.pl pisał wprost:  "nie jest prawdą, że wlewy z „megadawek” witamin i wody utlenionej są skutecznie w leczeniu COVID-19 i że pozwoliłyby zakończyć pandemię koronawirusa w ciągu kilku dni".

- Skuteczności takiej terapii nie potwierdzają badania naukowe. Nie jest ona również rekomendowana przez żadną z instytucji odpowiadających za wprowadzanie bezpiecznych i sprawdzonych metod leczenia COVID-19 -dodają.

Temat podjęła również Światowa Organizacja Zdrowia, która wyjaśniała: witaminy i suplementy mineralne nie mogą wyleczyć COVID-19.

Leczą wlewami wody utlenionej i witamin boreliozę, choroby onkologiczne i okulistyczne

Teraz temat leczenia wlewami z wody utlenionej i witaminy C wraca za sprawą Rzecznika Praw Pacjenta, który w ostatnich dniach nakazał przychodni zaprzestanie praktyk stosowania wlewów zawierających witaminy, w tym witaminę C, witaminy z grupy B, wodę utlenioną.

Zapowiedział również, że "brak dostosowania się do decyzji może skutkować nałożeniem kary pieniężnej do 500 tys. zł."

- Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że podmiot leczniczy stosujący produkty lecznicze zawierające witaminę C, B oraz wodę utlenioną w postaci wlewów u pacjentów z rozpoznaniem chorób onkologicznych, z chorobami okulistycznymi oraz u pacjentów z boreliozą, narusza zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych, odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - czytamy w informacji RPP.

Rzecznik apeluje o rozwagę i "odradza eksperymentowanie z terapiami o nie udowodnionej skuteczności, które mogą bezpośrednio zagrozić zdrowiu lub życiu".

Czytaj również: Ważny kod na L4. Czy pracodawca widzi na zwolnieniu lekarskim rodzaj choroby?

Wlewy z wody utlenionej są niebezpieczne dla zdrowia

Przy tej okazji przypomina za opiniami ekspertów: konsultantów z dziedzin dermatologii i wenerologii, okulistyki i onkologii klinicznej oraz farmakologii klinicznej: 

  • stosowanie witamin jest uzasadnione tylko w przypadku stwierdzenia ich niedoboru.
  • stosowanie preparatów witamin, w tym witaminy C w dużych dawkach oraz witamin z grupy B, jak również wody utlenionej w ocenie Konsultanta Wojewódzkiego nie ma uzasadnienia medycznego w rozumieniu schorzeń okulistycznych,
  • stosowanie wlewów zawierających witaminy, w tym wit. C, witaminy z grupy B, wodę utlenioną, ozonowanie w przypadku schorzeń dermatologicznych nie ma żadnego uzasadnienia medycznego (…)
  • Stosowanie wlewów dożylnych z takich substancji, jak woda utleniona, jest niebezpieczne dla zdrowia i może wiązać się z groźnymi, a czasami wręcz śmiertelnymi powikłaniami, takimi jak ostry przełom hemolityczny czy niewydolność wielonarządowa.

Czytaj więcej: Leczą wlewami wody utlenionej i witamin. RPP grozi karą do 500 tys. zł

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum